Simona Halep a învins-o dramatic pe Viktorija Golubic, la Melbourne Summer Set. Cu cine va evolua în semifinale

Publicat: 07 ian. 2022, 08:22, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (locul 20 WTA şi cap de serie numărul 2) s-a calificat în semifinalele turneului Melbourne Summer Set. Fostul lider WTA a învins-o, vineri, cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4, pe elveţianca Viktorija Golubic (locul 43 WTA).

Primele cinci game-uri au fost castigate de jucătoare pe serviciul adversarei, românca făcând diferenţa cu două game-uri de serviciu, graţie cărora a câştigat cu 6-2, în 26 de minute.

Halep a început excelent și actul secund, a condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, dar a fost egalată, 4-4. Fostul lider WTA a reuşit un nou break şi a servit pentru meci la 5-4, dar a pierdut ultimele trei game-uri şi setul, cu 5-7.

Actul decisiv a fost, în schimb, foarte echilibrat. Golubic a condus cu 3-2 şi 4-3. Halep a făcut un break la 4-4, iar acesta a făcut diferenţa, câştigând cu 6-4, după ce a salvat două mingi de break.

Halep va juca în semifinalele competiției cu chinezoaica Qinwen Zheng (locul 126 WTA), venită din calificări, care a trecut, în sferturi, cu scorul de  7-6 (1), 7-6 (5), de croata Ana Konjuh (locul 67 WTA).

Calificarea în semifinale este recompensată la acest turneu cu un premiu de 10.100 de dolari şi 110 puncte WTA.