Cronica meciului România vs Belgia: o înfrângere dureroasă dar logică la Euro 2024

Publicat: 23 iun. 2024, 00:23, de Radu Caranfil, în ACTUALITATE , ? cititori

Pe 22 iunie 2024, la Köln, România a pierdut cu scorul de 2-0 în fața Belgiei în cel de-al doilea meci din grupa Euro 2024. Această înfrângere complică destul de mult șansele de calificare ale tricolorilor, rămânând doar un singur meci, împotriva Slovaciei, pentru a spera la avansarea în fazele eliminatorii.

Desfășurarea meciului

Primul gol: un start dezastruos

Meciul a început catastrofal pentru România, când Youri Tielemans a marcat în minutul 3, cu un șut plasat din afara careului. Belgia a preluat rapid controlul, iar România a avut dificultăți în a se reorganiza și a răspunde atacurilor belgiene.

Continuarea primei reprize

Până la pauză, Belgia a dominat posesia și a creat mai multe ocazii de gol, dar Ionuț Radu a reușit să mențină scorul neschimbat prin câteva intervenții excelente. România, deși a încercat să riposteze, nu a avut succes în a penetra apărarea solidă a belgienilor.

Al doilea gol: lovitura decisivă

În repriza a doua, România a încercat să fie mai agresivă, dar în minutul 65, Kevin De Bruyne a dublat avantajul Belgiei, profitând de o greșeală în defensiva română. Acest gol a fost o lovitură dură pentru moralul echipei, care nu a mai reușit să își creeze ocazii clare de gol.

Analiza tactică

România a fost depășită tactic de o echipă belgiană bine organizată și eficientă. Planul de joc al lui Edward Iordănescu, bazat pe contraatacuri rapide, nu a funcționat, iar echipa a comis prea multe greșeli individuale și de grup. Belgienii, în schimb, au demonstrat o posesie superioară și o finalizare clinică.

Următorul meci: o ultimă șansă cu Slovacia

România va juca următorul și ultimul meci din grupă împotriva Slovaciei. Acesta va fi decisiv pentru tricolori, care au nevoie de o victorie pentru a mai spera la calificarea în fazele eliminatorii. Antrenorul Iordănescu va trebui să găsească rapid soluții pentru a îmbunătăți performanța echipei și a motiva jucătorii pentru acest ultim efort.

Poate am sperat prea mult

Înfrângerea cu 2-0 în fața Belgiei a adus dezamăgire și frustrare în rândul suporterilor români. Cu toate acestea, echipa mai are o șansă de a se redresa și de a lupta pentru calificare, în ultimul meci împotriva Slovaciei. Fanii rămân optimiști și speră că tricolorii vor reuși să depășească aceste dificultăți și să obțină un rezultat foarte bun.

Pe ansamblu, România a demonstrat calități de mult uitate. Combativitate, ambiție, abordare onestă și solidă. Jucătorii noștri au dat tot ce s-a putut da, în fața unei echipe cu câteva superstaruri, de excelent nivel tehnic.

E bine să înțelegem că planul de calificare al României nu a inclus nici o clipă o victorie cu Belgia. Realismul ne-a impus o gândire de 4 puncte. Și sunt șanse bune să ne ținem de acest plan.

În acest moment, grupa României a devenit cea mai interesantă. Ultima etapă se va juca pe viață și pe moarte. Și acest lucru generează, mai totdeauna, spectacol fotbalistic de cea mai înaltă calitate.

De aceea e bine să ne bucurăm. Vom avea meciuri grozave, foarte curând.