EURO 2024: Anglia intră în semifinale, la penalty-uri

Publicat: 06 iul. 2024, 22:00, de Radu Caranfil, în SPORT , ? cititori

Anglia a reușit să se califice în semifinalele Campionatului European de Fotbal din 2024 după o confruntare tensionată cu Elveția, decisă în cele din urmă la loviturile de departajare. Meciul din sferturile de finală, desfășurat pe 6 iulie 2024, a fost marcat de o luptă strânsă și de un joc dominat mai degrabă de prudență decât de spectacol ofensiv.

Primele 90 de minute: o bătălie de rezistență

Meciul a început cu un ritm lent și cu puține ocazii de gol. Prima repriză s-a încheiat fără niciun șut pe spațiul porții, Anglia dominând doar la capitolul posesie. Echipele au părut mai preocupate să evite greșelile decât să creeze oportunități de gol.

În a doua repriză, jocul a devenit ceva mai dinamic. Elvețianul Breel Embolo a deschis scorul în minutul 74, profitând de o neatenție a apărării engleze. Bucuria elvețienilor a fost însă de scurtă durată. Bukayo Saka a egalat în minutul 81 cu un șut spectaculos de la distanță, stabilind astfel scorul final al partidei, 1-1.

Prelungirile: o cascadă de emoții

În prelungiri, tensiunea a crescut pe măsură ce ambele echipe căutau golul decisiv. Prima mare ocazie a venit în minutul 117, când Xherdan Shaqiri a trimis mingea în bara transversală direct din corner, stârnind un val de speranțe printre suporterii elvețieni. Totuși, cele două echipe nu au reușit să mai marcheze, iar meciul a ajuns la loviturile de departajare.

Loviturile de departajare: un test al nervilor

La penalty-uri, Anglia s-a dovedit mai stăpână pe sine, câștigând cu 5-3. Trent Alexander-Arnold, Ivan Toney, Bukayo Saka, Jude Bellingham și Cole Palmer au transformat toate loviturile pentru englezi. Elvețienii au înscris prin Amdouni, Shaqiri și Schär, dar ratarea lui Akanji a fost decisivă, iar Anglia a avansat în semifinale.

Semnificația calificării

Această calificare în semifinale este un moment important pentru echipa Angliei, care a ajuns în Germania ca una dintre favorite. Cu jucători de top precum Harry Kane, Jude Bellingham și Phil Foden, Anglia a demonstrat că poate gestiona presiunea și că are resursele necesare pentru a lupta pentru titlu.

De partea cealaltă, Elveția a avut o performanță notabilă la acest turneu, demonstrând că poate concura la cel mai înalt nivel. Chiar dacă a fost eliminată, echipa a arătat spirit de luptă și calitate, rămânând un adversar respectat pe scena europeană.

Privind înainte

Pentru Anglia, următorul meci va fi o adevărată probă de foc, având în vedere că vor întâlni câștigătoarea dintre Olanda și Turcia. Suporterii englezi sunt plini de speranță, așteptând ca echipa lor să repete succesul din semifinala din 2021 și, de ce nu, să câștige în sfârșit trofeul mult râvnit.

În concluzie, sfertul de finală dintre Anglia și Elveția a fost un spectacol al rezistenței și al nervilor tari. Deși fotbalul a fost economisit în primele 90 de minute, drama și emoțiile din prelungiri și loviturile de departajare au oferit un final pe măsura așteptărilor. Anglia continuă să viseze la glorie, iar fanii din întreaga lume așteaptă cu nerăbdare următoarele confruntări.