EURO 2024: Spectacol la orizont, cu Spania, Franța, Anglia și Olanda în semifinale!

Publicat: 07 iul. 2024, 15:03, de Radu Caranfil, în SPORT , ? cititori

După o serie de meciuri tensionate și pline de suspans în sferturile de finală, Euro 2024 ajunge în faza semifinalelor, unde patru dintre cele mai puternice naționale europene se vor înfrunta pentru un loc în finala de pe Olympiastadion din Berlin. Spania, Franța, Olanda și Anglia sunt echipele care au reușit să își croiască drum spre această etapă, fiecare trecând prin provocări intense în sferturile de finală.

Programul complet al semifinalelor

Marți, 9 iulie:

• Spania – Franța, ora 22:00, Allianz Arena, Munchen

Miercuri, 10 iulie:

• Olanda – Anglia, ora 22:00, Signal Iduna Park, Dortmund

Spania vs Franța: duelul marilor favorite

Semifinala dintre Spania și Franța promite să fie un adevărat regal fotbalistic. Cele două naționale au un istoric bogat în competițiile europene și mondiale, iar întâlnirile lor au fost mereu pline de dramatism și calitate. Spania, condusă de Luis de la Fuente, a avut parte de un meci de foc în sferturi împotriva Germaniei, gazda turneului. Deși au fost egalați în minutul 89, spaniolii au arătat tărie și determinare, reușind să înscrie golul decisiv în prelungiri prin Mikel Merino.

Franța, pe de altă parte, a avut un drum și mai anevoios spre semifinale. Confruntarea cu Portugalia s-a decis abia la loviturile de departajare, după un meci de 120 de minute încheiat cu scorul de 0-0. Francezii au demonstrat un calm imperturbabil la penalty-uri, în timp ce portughezul Joao Felix a ratat, oferind astfel francezilor șansa de a se duela cu Spania în semifinale.

Olanda vs Anglia: tradiție și modernitate

Cealaltă semifinală, între Olanda și Anglia, aduce față în față două echipe care au arătat de ce sunt capabile, deși au avut parcursuri diferite în acest turneu. Olanda, sub bagheta lui Ronald Koeman, a fost impresionantă în optimi și sferturi. După ce au eliminat România cu un categoric 3-0, olandezii au reușit să revină spectaculos în fața Turciei, transformând un deficit de 1-0 într-o victorie cu 2-1, grație golurilor lui De Vrij și Gakpo.

Anglia, deși nu a impresionat prin jocul său, a arătat o reziliență admirabilă. Echipa lui Gareth Southgate a avut nevoie de prelungiri atât în meciul contra Slovaciei din optimi, cât și în duelul cu Elveția din sferturi. Cu toate acestea, englezii au găsit resursele necesare pentru a trece de fiecare dată, demonstrând că sunt pregătiți să lupte până la capăt.

Miile de fani turci și semnul extremist al „Lupilor Gri”

Un moment controversat în sferturile de finală a fost prezența miilor de fani turci care au făcut semnul extremist al „lupilor gri”, gest pentru care Merih Demiral a fost suspendat două etape. Aceste imagini din tribune au stârnit reacții puternice și au adăugat o notă de tensiune suplimentară meciului dintre Turcia și Olanda.

Așteptări și speranțe

Semifinalele Euro 2024 se anunță a fi spectaculoase, cu întâlniri între echipe care nu doar că vor să câștige, dar și să își impună stilul și să își etaleze talentele. Spania și Franța vor aduce pe teren toată experiența și calitatea lor, în timp ce Olanda și Anglia vor încerca să își croiască drumul spre glorie. Oricare ar fi rezultatul final, fanii fotbalului sunt cei care vor avea de câștigat, bucurându-se de meciuri de înaltă clasă și emoții intense.

Finala Euro 2024 va avea loc pe 14 iulie, la ora 22:00, pe Olympiastadion din Berlin. Până atunci, rămâne să vedem cine va triumfa în semifinalele de pe Allianz Arena și Signal Iduna Park, oferindu-ne un spectacol demn de istoria și prestigiul Campionatului European.