Bernadette Szocs: eleganța în joc și frumusețea dincolo de teren

Publicat: 28 iul. 2024, 08:54, de Radu Caranfil, în SPORT , ? cititori

Bernadette Szocs se califică fără probleme în turul doi la simplu la Jocurile Olimpice de la Paris

UPDATE ora 12.00:

Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs, în vârstă de 29 de ani, s-a calificat fără probleme în turul doi al probei de simplu la Jocurile Olimpice de la Paris. Szocs, cap de serie numărul 5, a învins-o pe singaporeza Zhou Jingyi cu scorul de 4-1 (9-11, 11-4, 11-3, 11-7, 11-9) într-un meci care a durat 36 de minute.

În turul următor, Bernadette o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Margaryta Pesotska din Ucraina și Orqwan Peranang din Thailanda.

Delegația României la Jocurile Olimpice se bucură de un moment de mândrie și speranță, grație performanței perechii Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs, care s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu mixt la tenis de masă. Victoria clară împotriva perechii australiene Nicholas Lum și Minhyung Jee, cu scorul de 4-1, a fost un moment decisiv și emoționant pentru echipa română.

Bernadette Szocs, la 29 de ani, nu este doar un talent excepțional în tenisul de masă, ci și o prezență carismatică și atrăgătoare. În timpul conferinței de presă de după meci, ea a subliniat importanța setului al treilea, care a fost cheia succesului lor: „Setul 3 a fost foarte important pentru noi, pentru că am fost conduşi. Ne-am uitat unul la altul, ne-am dat încredere şi am zis că e foarte important să câştigăm setul ăsta. Cred că setul trei a făcut diferenţa.”

Performanța și strategia pe teren

Victoria împotriva australienilor a fost marcată de un moment crucial în setul al treilea, când scorul strâns de 14-12 a fost decisiv pentru moralul și strategia echipei române. Bernadette și Ovidiu au demonstrat o sincronizare perfectă și o capacitate remarcabilă de a se adapta la stilul adversarilor. „Deja ne-am obişnuit să jucăm împotriva chinezilor, pentru că şi în Europa sunt foarte multe ţări cu chinezi, aşa că suntem obişnuiţi,” a explicat Bernadette, referindu-se la nivelul ridicat al competiției.

Magia Parisului și suportul fanilor

Pentru Bernadette, experiența de la Paris a fost una memorabilă, comparabilă doar cu cea trăită în Asia: „Ceea ce am văzut aici la Paris am văzut doar în Asia. Este foarte frumos, e un sentiment pe care nu pot să-l exprim în cuvinte. Este foarte important să fie mulţi oameni care ne susţin.” Atmosfera vibrantă a Jocurilor Olimpice și suportul fanilor au adăugat o notă specială acestui parcurs spectaculos.

Dincolo de performanțele sportive

Bernadette Szocs nu este doar o sportivă de excepție; ea este și un simbol al grației și frumuseții. Cu un zâmbet fermecător și o prezență elegantă, ea atrage atenția atât pe teren, cât și în afara lui. Este un model pentru tinerii sportivi și o inspirație pentru cei care o urmăresc. Stilul ei de joc este rafinat și precis, iar dedicarea ei pentru sport este evidentă în fiecare mișcare.

Provocările viitoare

După această victorie remarcabilă, următoarea provocare pentru Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs este meciul din sferturile de finală împotriva favoriților numărul trei, sud-coreenii Jonghoon Lim și Yubin Shin. Perechea română, cap de serie numărul șapte, are nevoie de un singur succes pentru a-și asigura o medalie istorică, prima pentru tenisul de masă românesc la Jocurile Olimpice. „Nu ne interesează cine e în faţa noastră, important este să vorbim înainte de meci, să reuşim să găsim tactici împotriva lor, să facem tot ceea ce depinde de noi ca să obţinem victoria,” a declarat Bernadette, arătându-și determinarea și concentrarea pentru meciul crucial.

O poveste de succes

Parcursul lui Bernadette Szocs la Jocurile Olimpice este mai mult decât o simplă poveste sportivă; este o demonstrație a puterii de voință, a perseverenței și a frumuseții în mișcare. Ea reprezintă nu doar România, ci și spiritul olimpic, inspirând prin performanțele sale și captând inimile celor care o privesc.

Așteptăm medalia. Medaliile, mai exact.

Bernadette Szocs este un exemplu strălucitor al succesului și grației, un amestec perfect de talent sportiv și carismă personală. Pe măsură ce se îndreaptă spre următoarea provocare olimpică, ea continuă să inspire și să captiveze publicul, demonstrând că adevărata frumusețe se găsește atât în performanță, cât și în atitudine. Jocurile Olimpice de la Paris nu sunt doar o arenă de competiție, ci și un loc unde poveștile de succes ale unor sportivi remarcabili, precum Bernadette, prind viață.