România a încheiat participarea la Jocurile Olimpice. Sportivii au obținut trei medalii de aur, patru de argint şi două de bronz

Publicat: 11 aug. 2024, 19:12, de Corina Oprea, în ACTUALITATE , ? cititori

Participarea României la Jocurile Olimpice de la Paris s-a încheiat cu un bilanț remarcabil pentru sportivii noștri, care au reușit să aducă acasă un total de nouă medalii: trei de aur, patru de argint și două de bronz. Această performanță plasează România pe locul 23 în clasamentul general al medaliilor, marcând cea mai bună prestație olimpică din ultimii 16 ani.

Clasament Jocurile Olimpice 2024

Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR) a transmis un mesaj de mulțumire pe rețelele sociale, exprimându-și recunoștința față de toți cei care au susținut echipa națională de-a lungul competiției.

În urma acestor rezultate, statul român va acorda recompense financiare consistente sportivilor care au urcat pe podium. Premiile se ridică la 140.000 de euro pentru medalia de aur, 100.000 de euro pentru argint și 60.000 de euro pentru bronz.

Medaliile de aur au fost câștigate de:

• David Popovici la înot, în proba de 200 metri liber
  • Andrei Cornea și Marian Enache la canotaj, în proba de dublu vâsle masculin
  • Echipa feminină de canotaj 8+1, formată din Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş și Victoria Ştefania Petreanu

• David Popovici la înot, în proba de 100 metri liber
  • Ana Maria Bărbosu la gimnastică, în proba de sol, după o decizie favorabilă la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS)

Deși Sabrina Voinea, gimnasta care a fost depunctată în mod controversat la proba de sol, nu a primit o decizie favorabilă la TAS, COSR a decis să o recompenseze cu echivalentul unei medalii de bronz, în semn de apreciere pentru performanța sa, adăugând astfel 60.000 de euro la recompensele acordate.