Manchester City obține un egal nemeritat cu largul concurs al arbitrajului: prelungirile la prelungirile prelungirilor

Publicat: 22 sept. 2024, 21:32, de Radu Caranfil, în SPORT , ? cititori
City egalează cu largul concurs al arbitrului în prelungirile prelungirilor la prelungiri

Într-un meci tensionat ce a avut loc pe Etihad Stadium, Manchester City a reușit să scape cu un punct după ce John Stones a marcat în minutul 98, aducând scorul la 2-2 împotriva unui Arsenal redus la 10 jucători. Evenimentele controversate ale meciului, incluzând deciziile arbitrale discutabile, au lăsat un gust amar suporterilor și analiștilor. Ca să fie mai clar, arbitrii stabiliseră prelungiri de 6 minute. Dar… așa e în fotbalul dirijat de petrodolari.

Cronica meciului

După un început promițător pentru City, cu un gol timpuriu marcat de Erling Haaland, meciul a luat o întorsătură neașteptată. Arsenal a reușit să echilibreze situația și chiar să preia conducerea, chiar și după ce au rămas în inferioritate numerică datorită eliminării lui Leandro Trossard. Apararea Arsenalului a fost eroică, reușind să blocheze multiple atacuri ale lui City.

Pe măsură ce meciul se apropia de final, tensiunile au crescut, iar deciziile arbitrale au început să joace un rol crucial. John Stones a egalat târziu, în timpul adăugat mai mult decât generos oferit de arbitru, ceea ce a stârnit controverse. Fanii și criticii au remarcat că mare parte din acțiunile care au favorizat Manchester City au avut loc după expirarea timpului regulamentar de joc.

Controversele arbitrajului

Arbitrul Michael Oliver a fost sub presiune majoră pe parcursul întregului meci, confruntându-se cu decizii dificile. Criticile au vizat lipsa de consistență în deciziile sale, precum și momentele cheie în care intervențiile sale au influențat direct rezultatul meciului. Comentatorii au observat că Oliver a pierdut controlul meciului în mai multe rânduri, afectând echilibrul acestuia.

Implicații

Acest meci subliniază o problemă persistentă în fotbalul de top: influența arbitrajului în determinarea rezultatelor meciurilor cruciale. Deși Manchester City rămâne una dintre echipele de top, modul în care a fost obținut acest punct ridică întrebări legate de echitatea și integritatea competiției.

Arsenal – echipă mare, sabotată constant de petrodolarii de la City

Pentru Arsenal, acest rezultat demonstrează tenacitate și capacitatea de a concura la cel mai înalt nivel, chiar și în condiții adverse. Cu toate acestea, sentimentul de nedreptate rămâne, având în vedere modul în care s-a desfășurat finalul meciului.

Meciul dintre Manchester City și Arsenal a fost mai mult decât o simplă confruntare sportivă; a fost un exemplu viu al complexității și imperfecțiunilor lumii fotbalului profesionist.

O rușine preluuuuuuuuungă

Și am văzut, din nou, cum se produce, sub ochii noștri, malversația fenomenului sportiv. Manchester City, o echipă inexistentă până mai ieri, are suficienți bani încât să influențeze arbitraje în momentele esențiale. Reușește să o facă și direct – eliminarea lui Trossard este un exemplu perfect – dar și indirect, prin prelungirea prelungirilor la prelungiri.

Oare așa trebuie să arate gloria sportivă?