România învinge Lituania cu 2-1 la Kaunas, dar fără strălucire: „Tricolorii” rămân lideri după patru etape

Publicat: 15 oct. 2024, 23:48, de Andrei Ceausescu, în SPORT , ? cititori

Naționala României a obținut o victorie importantă în deplasarea de la Kaunas, unde a învins Lituania cu 2-1, într-un meci în care jocul nu a impresionat. Deși trupa lui Mircea Lucescu a plecat cu toate cele trei puncte, debutul partidei a fost departe de a fi unul fericit pentru „tricolori”, care s-au văzut conduși încă din minutul 7, după un penalty transformat de Arturas Kucys.

Start greu și stupoare în tabăra României

În primele minute ale meciului, Lituania a surprins defensiva României. În minutul 3, Lasickas a pătruns pe partea stângă și a centrat periculos în careu. Mingea a atins mâna lui Rațiu, iar arbitrul scoțian Nicholas Walsh, după consultarea VAR, a dictat penalty pentru gazde. Kucys a înscris fără emoții, deschizând scorul și creând panică în echipa lui Lucescu.

România a avut nevoie de timp să se acomodeze, însă în cele din urmă a preluat controlul. În minutul 18, „tricolorii” au restabilit egalitatea tot dintr-un penalty, obținut după un henț comis de lituanieni în propriul careu. Răzvan Marin a fost din nou executantul, ca în meciul precedent cu Cipru, și nu a greșit. România a pus presiune în continuare, dar fără mari ocazii, iar pauza a adus un egal care nu reflecta diferența de valoare dintre cele două echipe.

Contraatacul fulgerător care a decis meciul

Repriza secundă a debutat într-un ritm lent, fără ocazii notabile de ambele părți, dar România a reușit să dea lovitura în minutul 65. După o lovitură liberă ratată de Lituania, Radu Drăgușin a recuperat mingea și a declanșat un contraatac fulgerător. Fundașul a avansat până la jumătatea terenului și i-a pasat lui Dennis Man, care l-a găsit excelent pe Denis Drăguș la marginea careului. Atacantul nostru a înscris cu un șut plasat, stabilind scorul final, 2-1 pentru România.

Final fără mari emoții, dar fără spectaculozitate

Ultimele minute nu au mai adus mari ocazii pentru niciuna dintre echipe. Lituania a căutat golul egalizator, dar România s-a apărat organizat, iar Florin Niță a avut doar două intervenții dificile, la un șut al lui Paulauskas, anulat ulterior pentru ofsaid. Pe de altă parte, România a încercat să închidă meciul cu un al treilea gol, dar echipa a părut obosită și lipsită de inspirație în faza ofensivă.

În ciuda unui joc sub așteptări, România își continuă parcursul perfect în această grupă, acumulând 12 puncte din tot atâtea posibile după patru etape. Echipa națională rămâne lideră și face un nou pas important spre calificare, însă evoluția nesigură din acest meci lasă întrebări privind forma echipei în perspectiva următoarelor meciuri.