Florin Barbu: „Trebuie să facem investiții pe infrastructura principală de irigații”

Publicat: 25 feb. 2025, 17:46, de Alexandru Bogdan Grigoriev, în Agricultura , ? cititori
Florin Barbu: „Trebuie să facem investiții pe infrastructura principală de irigații”
Foto: Facebook

Creditele de angajament prevăzute în acest an pentru infrastructura principală de irigații, inclusiv pentru Canalul Siret-Bărăgan, se ridică la 2,8 miliarde de lei, iar pentru cele 41 de amenajări aflate în lucru mai avem un miliard de euro”, a declarat ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, transmite Agerpres.

Trebuie să facem investiții pe infrastructura principală de irigații, acolo unde fermierii au accesat fonduri europene. Avem credite de angajament 2,8 miliarde de lei, pentru noi contracte, inclusiv pentru Siret- Bărăgan, și un miliard de euro pentru cele 41 de amenajări pe care le avem în lucru în momentul de față. Până acum avem reabilitate 1,4 milioane de hectare și complementar am avut o alocare de 500 de milioane de euro din Planul Strategic pentru infrastructura secundară de irigații, prin care încă 680.000 de hectare vor fi reabilitate, cu echipamente cu tot de irigat. Este vorba de un sprijin de 1,5 milioane de euro fără cofinanțare, inclusiv TVA este eligibil”, a subliniat Florin Barbu.

De asemenea, ministrul a precizat că sunt prevăzute și anul acesta sume în buget pentru a da fermierilor apă gratuită pe infrastructura principală de irigații.

Anul trecut și anul acesta avem în buget 100 de milioane de euro pentru apă gratuită și decontarea a 50% din consumul de energie pe fiecare stație de punere sub presiune. Am mai auzit zvonul că nu mai avem bani de apă. Avem 100 de milioane de euro în bugetul Ministerului Agriculturii”, a adăugat Florin Barbu.

În ceea ce privește Canalul Siret-Bărăgan, ministrul a transmis că la sfârșitul lunii aprilie ar trebui să înceapă lucrările având în vedere finalizarea licitației.

La sfârșitul lunii aprilie ar trebui să fim cu utilajele pe Canalul Siret-Bărăgan. A fost o licitație, contestată la CNSC, dar am înțeles că a trecut. Au depus oferte două consorții mari, formate din firme românești”, a mai spus Barbu.

Canalul Magistral Siret – Bărăgan, un proiect început în anul 1986 pe râul Siret, între Barajul Călimănești și Lacul Dridu, trebuia să aibă o lungime de 198 de kilometri, iar construirea sa urma să aducă beneficii economice pe trei planuri: asigurarea apei pentru irigații în Bărăgan, reducerea riscului producerii de inundații în lunca Siretului și utilizarea sa ca rută pentru transportul naval de mărfuri. În anul 2012 se estima că pentru realizarea acestui proiect ar fi nevoie de o investiție de 3,5 miliarde de euro, iar finalizarea sa ar fi putut asigura irigarea a 10% din terenul agricol al României. Acesta, însă, a intrat într-un proces de degradare continuă a lucrărilor aflate în diverse faze de execuție, fiind necesară intervenția de urgență prin lucrări de reabilitare, modernizare și punere în valoare.

Potrivit datelor furnizate de Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare (ANIF), realizarea acestui obiectiv de investiții va permite irigarea cu cheltuieli minime a suprafețelor agricole, întrucât aducțiunea apei este gravitațională. În prezent, proiectul se află în etapa I pentru primii 23 km ai tronsonului I, cu o lungime de 50 km, aflat pe raza județului Vrancea.

Din cadrul obiectivelor ANIF aflate în execuție lucrări, în anul 2025 sunt estimate a se finaliza un număr de 13 obiective de investiții. Pentru realizarea acestor obiective cât și pentru continuarea investițiilor în infrastructura principală de irigații, ANIF are alocată suma de 876,23 milioane de lei în 2025.