FT: România și-a dat seama cum să-l împiedice pe pro-rusul Georgescu să devină președinte

Publicat: 08 mart. 2025, 07:08, de Nitulescu Gabriel, în POLITICĂ , ? cititori
FT: România și-a dat seama cum să-l împiedice pe pro-rusul Georgescu să devină președinte
Pariuri la prezidențiale: Călin Georgescu se prăbușește după decizia BEC. Cine e noul favorit

Autoritățile române au decis să interzică participarea lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale din mai, conform unui articol al Financial Times, citând surse apropiate situației. Georgescu, un politician de extremă dreapta, cunoscut pentru susținerea sa față de Rusia și opoziția față de NATO, și-a exprimat anterior intenția de a candida din nou, iar șansele sale de câștig au crescut semnificativ.

Călin Georgescu este sub anchetă pentru acuzații grave, inclusiv pentru tentativa de subminare a ordinii constituționale cu ajutorul unor grupuri fasciste, infracțiuni care ar putea atrage o pedeapsă cu închisoarea de peste 10 ani. Potrivit surselor, acest dosar ar fi unul dintre principalele motive pentru care candidatura sa va fi respinsă.

În plus, Georgescu este acuzat de legături cu Rusia, deși politicianul neagă orice ajutor din partea Moscovei. Totuși, acesta a recunoscut că s-a întâlnit cu Alexander Dugin, ideologul cunoscut al „lumii ruse”.

Totodată, recent, agențiile de spionaj ruse au susținut că Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene, ar fi intervenit pe lângă autoritățile din România să blocheze candidatura lui Georgescu, afirmație care a fost rapid respinsă ca fiind neadevărată.

Cazul Georgescu a captat atenția internațională, după ce acesta a câștigat surprinzător primul tur al alegerilor prezidențiale din România în decembrie 2024. Rezultatele au fost însă anulate de Curtea Constituțională din cauza suspiciunilor de manipulare și influențe externe, inclusiv din partea Rusiei și Chinei. Următorul tur al alegerilor va avea loc în mai 2025.