Crin Antonescu a consultat documentele din dosarul său la CNSAS. Azi le va face publice

Publicat: 17 apr. 2025, 13:12, de Andrei Ceausescu, în POLITICĂ , ? cititori
Crin Antonescu a consultat documentele din dosarul său la CNSAS. Azi le va face publice

Crin Antonescu, candidatul coaliției de guvernare PSD-PNL-UDMR la alegerile prezidențiale, a făcut un pas important pentru clarificarea legăturilor sale cu fosta Securitate.

Joi dimineața, acesta s-a prezentat la sediul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS), unde a consultat documentele din dosarul său, cerând fotocopii ale acestora. Antonescu a studiat materialele din arhivă, inclusiv o declarație pe care a dat-o în fața Securității în 1988, în legătură cu plecarea unui prieten apropiat din țară.

Acțiunea sa vine după ce, miercuri, Crin Antonescu a solicitat oficial CNSAS toate documentele referitoare la dosarul său, legat de fosta Securitate, anunțând că va face publice informațiile obținute. În acest context, candidatul Coaliției a transmis un mesaj de transparență, subliniind că nu a fost niciodată colaborator al Securității, refuzând astfel orice asociere cu acțiuni de delatiune. „Am crezut că au trecut vremurile şopârlelor şi delaţiunilor. Se pare că nu”, a comentat Antonescu la finalul unei conferințe de presă susținute marți după-amiază, ca răspuns la acuzațiile care circulă pe marginea declarației sale din 1988.

CNSAS a emis o clarificare, subliniind că, în ciuda acestei declarații din 1988, nu se poate stabili că Antonescu a fost colaborator al Securității. Crin Antonescu va detalia, în cadrul unei conferințe de presă programate pentru ora 17.00, conținutul documentelor de la CNSAS, inclusiv declarația făcută în fața Securității, pentru a oferi clarificări suplimentare opiniei publice.