Huzur la firma SRI: Salariile se dublează în ciuda scăderii veniturilor
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/04/Rasirom-2.jpg)
Regia Autonomă Rasirom, aflată sub autoritatea Serviciului Român de Informații (SRI), va implementa o majorare semnificativă a salariilor în 2025, în ciuda unei scăderi a veniturilor și profitului, conform proiectului de buget ce va fi adoptat în ședința de Guvern de astăzi.
Venituri în scădere, cheltuieli ajustate, dar salariile cresc
Comparativ cu anul 2024, veniturile totale ale Rasirom vor scădea cu aproape 11% în 2025, ajungând la 445,7 milioane lei, față de 503,1 milioane lei în 2024. Această scădere reflectă o reducere de 57,5 milioane lei, iar veniturile din exploatare vor înregistra o scădere similară de 11,6%. Totuși, într-un context în care cheltuielile totale vor scădea cu 11,38%, salariile vor fi un punct de divergență: bugetul alocat cheltuielilor cu personalul va crește cu 94,16% față de anul anterior.
În termeni concreți, dacă în 2024 cheltuielile cu salariile se ridicau la 53,95 milioane lei, în 2025 acestea vor ajunge la 105,8 milioane lei, iar numărul angajaților va rămâne constant – 436 persoane. Astfel, salariul mediu lunar va crește de la aproximativ 10.300 lei în 2024 la 20.200 lei în 2025, ceea ce reprezintă o dublare aproape exactă.
Scădere a profitului, dar creștere a cheltuielilor cu personalul
Deși veniturile totale și profitul net sunt în scădere, cu 3,1 milioane lei mai puțin comparativ cu 2024, și bugetul alocat pentru bunuri și servicii va scădea dramatic – cu 30%, cheltuielile pentru personal continuă să crească. Profitul net al Rasirom se estimează a ajunge la 17,93 milioane lei în 2025, în scădere cu aproape 16% față de anul anterior.
Creșterea semnificativă a cheltuielilor salariale
O mare parte din aceste cheltuieli suplimentare vor fi alocate salariilor, reflectând o creștere de 96%. Acesta este un salt considerabil, având în vedere că Rasirom a raportat o reducere semnificativă a cheltuielilor în alte domenii, inclusiv la bunuri și servicii, unde s-au tăiat aproape 120 milioane lei. Cheltuielile cu bunuri și servicii vor ajunge la 291,9 milioane lei, cu 29% mai puțin față de 2024.
Cine este firma oficială a SRI?
Conform propriei pagini web, obiectul de activitate al Regiei include proiectarea și integrarea de sisteme de supraveghere, pază și alarmare, detecție, semnalizare și stingere automată a incendiilor, dispecerizare a semnalizărilor, control biometric și autentificarea identității, televiziune cu circuit închis, protecția perimetrelor, sisteme de management al securității informațiilor (protecția și transmiterea informațiilor/date clasificate), procesarea imaginilor, controlul antiterorist, clădiri inteligente (BMS), analiză de risc și consultanță.
„Răspundem cu promptitudine și profesionalism cerințelor pieței de sisteme de securitate din România. Sprijinim întotdeauna clientul în alegerea soluțiilor optime și realizăm soluții integrate pentru protecția și securitatea persoanelor, bunurilor și activităților, la cel mai înalt nivel de calitate, pentru a răspunde dorințelor și necesităților acestora,” transmit reprezentanții companiei.
Rasirom funcționează pe bază de gestiune economică și autonomie financiară, susținându-și întreaga activitate din surse proprii, fără a beneficia de subvenții sau transferuri de la bugetul de stat.