Acţiunile Petrom domină tranzacţiile bursiere în deschidere, după anunţarea unui profit net aproape triplu
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2024/05/bursa-de-valori-bucuresti-1.jpg)
Acţiunile Petrom dominau tranzacţiile bursiere miercuri dimineaţă, cu un rulaj de 2,04 milioane lei, după ce compania petrolieră a raportat un profit net aproape triplu în primul semestru din 2024, de 2,628 miliarde lei.
Acţiunile Petrom au deschis la un preţ de 0,7925 lei / acţiune, după care cotaţiile au urcat la 0,7980 lei / acţiune, foarte aproape de maximul ultimelor 12 luni (0,7990 lei/acţiune), iar apoi au coborât la un preţ de 0,7890 lei / acţiune.
La ora 11:20, indicele principal BET al Bursei de Valori Bucureşti (BVB) era în creştere cu 0,27%, la 18.585,15 puncte, pe fondul unei lichidităţi foarte scăzute a pieţei, valoarea tranzacţiilor fiind de 1,46 milioane euro (7,29 milioane lei).
Indicele BET-FI al societăţilor de investiţii financiare se situa în scădere cu 0,05%, iar indicele BET-NG al companiilor din sectorul energetic şi al utilităţilor a înregistrat o apreciere de 0,21%. Noul indice BET-EF era în creştere cu 0,31%.
Tranzacţiile cu acţiuni au însumat 1,248 milioane de euro, cele mai lichide titluri fiind acţiunile Petrom, Banca Transilvania şi Fondul Proprietatea.