Apar sute de radare noi pe șoselele din România. Lista drumurilor unde vor fi instalate
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/03/IMG_5855.jpeg)
Luna martie vine cu o schimbare importantă pe șoselele din România. Sistemul de radare e-SIGUR este operațional în toată țară, iar șoferii care încalcă legislația vor fi sancționați. Amenzile vin direct acasă, prin poștă, în baza filmărilor înregistrate
Radare „inteligente”, pe drumurile din țara noastră
Este vorba despre 7000 noi radare pe trepied, care vor asigura monitorizarea continuă a traficului pe drumurile din țară. Noile radare vor fi instalate mereu pe marginea drumului și vor fi însoțite de o mașină inscripționată cu însemnele poliției. Șoferii trebuie să înțeleagă că spre deosebire de aparatele de monitorizare clasice, acestea înregistrează traficul în permanență.
Conform ProMotor, sunt echipate cu camere video de înaltă performanță și laser pentru măsurarea vitezei. De asemenea, noile dispozitive pot înregistra nu doar numărul de înmatriculare al mașinii, ci și identitatea conducătorului auto aflat la volan în momentul respectiv.
Un alt aspect important este faptul că aceste radare bat la o distanță de peste 1 kilometru.
Radarele vor fi poziționate pe drumurile naționale cu un număr ridicat de accidente, printre care DN1, DN2, DN6, DN7 și DN17. În plus, alte 400 de radare fixe vor fi instalate pe toate drumurile naționale și pe autostrăzile din România.
Cum vor fi trimise acasă amenzile
Imaginile captate sunt trimise către un server al poliției, iar un ofițer le analizează pentru a dispune sancțiunile corespunzătoare. Astfel, șoferii care sunt prinși că circulă cu viteză nu vor mai fi opriți și sancționați în trafic, cum s-a întâmplat până acum. În bagă înregistrărilor, Poliția Rutieră va transmite amenzile direct la proprietarii vehiculelor, prin intermediul Poștei Române.
Iar dacă proprietarul vehiculului nu este cel care conducea în momentul în care mașina a fost surprinsă în trafic când nu a fost respectată legislație, are obligația să indice cine a fost șoferul. În caz contrat, riscă două sancțiuni: una pentru viteză și alta pentru necomunicarea informațiilor solicitate. Mai mult, riscă chiar dosar penal pentru fals în declarații dacă furnizează date false.