Bolojan va publica motivele care au dus la anularea alegerilor prezidenţiale. Cheltuielile pentru deplasările lui Iohannis, dezvăluite

Publicat: 11 mart. 2025, 06:05, de Ionut Jifcu, în POLITICĂ , ? cititori
Bolojan va publica motivele care au dus la anularea alegerilor prezidenţiale. Cheltuielile pentru deplasările lui Iohannis, dezvăluite

Preşedintele interimar Ilie Bolojan a declarat, luni seara, că a cerut noi informaţii despre motivele care au dus la anularea scrutinului prezidenţial de anul trecut şi, dacă aceastea există, le va prezenta public.

Bolojan a declarat că, după adoptarea deciziei CSAT și publicarea documentelor, s-a făcut o solicitare pentru a se verifica dacă au apărut elemente suplimentare și, dacă va fi cazul, acestea vor fi făcute publice.

„Așa cum știți, odată ce CSAT a adoptat această decizie și a făcut publice documentele, acestea au ajuns la toate instituțiile statului și, desigur, parchetele au luat deciziile pe care le-au considerat de cuviință. În cazul celorlalte instituții, acestea sunt încă în termen. Am făcut o solicitare pentru a mi se comunica dacă au apărut și alte elemente suplimentare de la data respectivă până în prezent.

În condițiile în care vor apărea elemente suplimentare care pot fi făcute publice, nu văd de ce nu am putea să facem acest lucru. Însă, în ceea ce privește anularea turului întâi de anul trecut, această chestiune a fost deja tranșată. Sigur, a fost o decizie pe care nu și-a dorit-o nimeni, într-o situație excepțională, care a generat discuții, scenarii și supoziții.

Dar odată luată această decizie, s-a convenit reluarea integrală a procesului electoral, iar în 4 mai și, două săptămâni mai târziu, românii vor putea să își aleagă președintele pe care îl doresc”, a declarat preşedintele interimar al României, la Digi 24.

Întrebat dacă poate oferi garanția că alegerile din mai nu vor fi influențate, Ilie Bolojan a răspuns: Eu am încercat în această perioadă să fac tot ce ține de mine pentru a atrage atenția instituțiilor, să-și evalueze fiecare responsabilitatea pe care o au, să vadă ce nu a funcționat acum câteva luni și să corecteze acele lucruri care nu au funcționat, pentru ca întregul proces electoral să se desfășoare în condiții normale. Fac și pe această cale un apel către toate instituțiile și către toți cetățenii să se comporte responsabil, astfel încât să avem alegeri libere, corecte, iar oamenii să poată vota în cunoștință de cauză. Nu am altceva de făcut.

Trebuie să înțelegem că președintele României nu este un factotum care are toate instituțiile statului în subordine.

Totodată, Ilie Bolojan a transis că vor fi făcute publice cheltuielile pentru deplasările externe ale fostului președinte Klaus Iohannis.

„În câteva zile, echipele de la contabilitate vor face publice aceste lucruri”, a spus el, la Digi 24.