Cezar Crețu, eroul echipei de Cupa Davis a României!

Publicat: 14 sept. 2024, 20:32, de Autor: Marian Apipie, în SPORT , ? cititori
Cezar Crețu, eroul echipei de Cupa Davis a României

Echipa de Cupa Davis a României a învins dramatic reprezentativa Chinei, scor 3-2, în Grupa Mondială II. Meciurile, disputate vineri și sâmbătă în Sala Polivalentă din Craiova, au ținut publicul cu sufletul la gură. Prin cele două victorii ale sale, tenismanul Crezar Crețu a fost eroul echipei. El s-a și impus, de altfel, în meciul decisiv, care a adus victoria României.

Tricolorii au condus cu 2-0 după prima zi a confruntării de Cupa Davis: Cezar Creţu l-a învins pe Yunchaokete Bu cu 3-6, 6-4, 7-6 (7/4), după um meci dramatic, iar Gabi Adrian Boitan l-a întrecut pe Yi Zhou cu 7-6 (7/4), 6-2.

Sâmbătă, chinezii s-au mobilizat și au egalat. În meciul de dublu, perechea Victor Cornea/Bogdan Pavel a fost învinsă de cuplul Fajing Sun/Rigele Te cu scorul de 6-4, 6-4. Chinezii au obţinut victoria după o oră şi 25 de minute. În jocul următor, Gabi Adrian Boitan a fost învins de Yunchaokete Bu cu 6-3, 7-6 (7/3). Cel mai bine clasat jucător al Chinei, locul 113 ATP, s-a impus după o oră şi 42 de minute de joc.

Cezar Crețu, eroul echipei de Cupa Davis a României. „Nu îmi găsesc cuvintele. Mulțumesc publicului

Meciul decisiv a fost din nou dramatic și tot cu Cezar Creţu (292 ATP) în prim plan. Tenismanul român a făcut un joc excelent în fața lui Yi Zhou (527 ATP) și a adus punctul decisiv pentru România. Creţu a pierdut primul set cu 3-6, dar le-a câștigat pe următoarele două cu scoruri identice: 6-3, 6-3.

Am emoții mari, mi-e greu să-mi găsesc cuvintele. Am rămas concentrat până la final, am știu ce am de făcut și, cum am observat în ultima perioadă, totul este posibil. Mulțumesc publicului încă o data pentru cele două zile, atmosfera de aici a fost superbă, e prima oara când joc în fața unui public atât de numeros și mă bucur că v-am dat motive de bucurie“, a spus Cezar Crețu, la finalul partidei. „Mă bucur că am jucat la Craiova, rezultatele de aici îmi dau încredere“, a adăugat tenismanul român.

Și Gabriel Trifu, antrenorul nejucător al echipei României, a mulțumit publicului din Bănie: „Sunt terminat! Vă mulțumesc, ați fost incredibili și ne-ați ajutat să câștigăm această partidă“.