Cine trage sforile să fie noul secretar general al Guvernului
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/03/cristina-traila.webp)
De la instalarea Cabinetului Ciolacu 2, funcția de secretar general al Guvernului este vacantă, întrucât liberalii n-au căzut de acord asupra persoanei care să ocupe acest post.
După instalarea Cabinetului Ciolacu 2, funcția de secretar general al Guvernului a rămas vacantă întrucât cel care-l ocupa, liberalul Mircea Abrudean, a devenit președintele Senatului. Prima propunere a liberalilor pentru ocuparea acestei funcții a fost Mihai Voicu, dar noul lider al liberalilor de la acea vreme, Ilie Bolojan, nu l-a dorit. Ulterior, propunerea PNL a fost Daniel Constantin, dar nici până azi nu s-a concretizat dintr-un motiv foarte simplu: acesta este persona non grata pentru mogulul Dan „Felix” Voiculescu și deocamdată liberalii nu vor să aibă interzis la mediatizarea trustului media deținut de acesta.
Ca atare, nici până astăzi, PNL nu și-a impus omul, conform înțelegerii politice, în fruntea Secretariatului General al Guvernului, funcția fiind asigurată de secretarul adjunct Mihnea-Claudiu Drumea, dar cel care dirijează întreaga activitate este fostul baron PSD de Dâmbovița Adrian Țuțuianu. Potrivit informațiilor noastre, noua propunere a PNL pentru ocuparea acestei funcții este fosta deputată și ex-lideră a femeilor liberale Cristina Trăilă, care a candidat, fără succes, pentru un nou mandat în județul Vaslui.