Cinema şi teatru plutitor într-un oraș din România

Publicat: 15 feb. 2025, 23:00, de Mariana Olteanu, în Turism , ? cititori
Cinema şi teatru plutitor într-un oraș din România

Proiectul cultural „Floating Cinema&Theater”, lansat în urmă cu patru ani la Castelul Szentkereszty din Arcuș, va fi reluat în acest an la Sfântu Gheorghe, pe lacul de la Gară, conform unui anunț făcut de We Radio. Inițiativa, desfășurată cu sprijinul mai multor instituții de cultură din Sfântu Gheorghe, va aduce un concept inovator de vizionare a spectacolelor și filmelor din bărcuțe profesionale amplasate pe apă.

Managerul Teatrului „Andrei Mureșanu” (TAM), Anna Maria Popa, a declarat că publicul va putea urmări diferite spectacole și filme în siguranță, din bărcuțele profesionale care vor fi amplasate pe lac. Conceptul va fi extins și îmbunătățit, iar Primăria Sfântu Gheorghe va oferi bărci de calitate pentru eveniment.

„Cu toții am trecut pe lângă lacul de la Gară și am văzut cât de frumos arată, și cu toții avem această nerăbdare să vedem în ce mod vom folosi parcul de agrement. Bineînțeles că aveam nevoie de ceva de lansare mai cu aplomb, iar când o să putem să folosim lacul de la Gară în cea mai frumoasă formă posibilă, vom relua festivalul plutitor Floating Cinema&Theater, pe care de data aceasta nu îl mai ținem la Castelul Szentkereszty din Arcuș. Primăria Sfântu Gheorghe va avea bărci profesionale de cea mai bună calitate pe lacul de la Gară și, atunci, tot ceea ce înseamnă partea de organizare culturală se va face pe pontonul de acolo, iar publicul va sta în bărci în care chiar se poate simți în siguranță. Conceptul va fi dus încă un pas mai departe în direcția inovației”, a spus managerul TAM, Anna Maria Popa.

„Floating Cinema&Theater” a fost lansat în toamna anului 2020, la Castelul Szentkereszty din Arcuş, după un model preluat din Franța unde s-a derulat un proiect similar pe Sena.