Confruntare epică la Euro 2024: Spania-Germania, un duel de neratat în sferturile de finală

Publicat: 01 iul. 2024, 07:50, de Andrei Ceausescu, în SPORT , ? cititori

Întâlnirea șoc din sferturi: Spania-Germania se anunță incendiară! Spania s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins Georgia cu scorul de 4-1. Echipa spaniolă va avea acum ca adversară Germania, țara gazdă a competiției.

Georgia a surprins deschizând scorul printr-un autogol al lui Le Normand, dar Spania a revenit spectaculos prin golurile marcate de Rodri, Fabian Ruiz, Nico Williams și Dani Olmo. Germania este următoarea provocare pentru „Furia Roja” în acest turneu (5 iulie, ora 19:00, la Stuttgart Arena).

În timp ce Franța, Anglia și Germania erau considerate favorite la câștigarea Campionatului European, Spania a început să impresioneze pe parcursul competiției.

După ce a dominat grupa cu Italia, Croația și Albania (9 puncte, fără gol primit), echipa spaniolă și-a confirmat valoarea și în optimile de finală împotriva Georgiei. Chiar și în fața unui adversar dificil, Spania a arătat determinare și calitate, punându-și în evidență pretențiile la titlul european.

Înaintea duelului cu Germania de pe stadionul din Koln, Spania părea o forță de netrecut pentru echipa georgiană, care obținuse o victorie impresionantă împotriva Portugaliei în debutul său la un turneu final continental.

Cu toate acestea, Georgia a dat replica și a oferit o luptă frumoasă, demonstrând că nu trebuie subestimată. Spania a reușit să treacă de obstacolele puse de Georgia și să obțină o victorie importantă în drumul său către câștigarea Campionatului European.

Meciul a fost unul intens, cu momente de spectacol și emoție, iar Spania a confirmat statutul său de favorit, pregătindu-se acum pentru confruntarea cu Germania în sferturile de finală. Georgia poate fi mândră de parcursul său la primul Campionat European, iar Spania arată că este o echipă de temut în lupta pentru trofeu.