Crin Antonescu nu-l iartă pe Iohannis: „Și alţii au promis că vor face din educaţie un domeniu performant”
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/03/Screenshot-2025-03-15-at-15.06.10.png)
Crin Antonescu, candidatul Alianței „România înainte” la alegerile prezidențiale din luna mai, își anunță prioritățile în cazul în care va obține cea mai înaltă funcție în stat. Spune că se va concentra pe educație, ocazie cu care a lansat și un atac subtil la adresa fostului „locatar” de la Cotroceni, Klaus Iohannis.
Crin Antonescu, atac subtil la adresa fostului președinte Klaus Iohannis
Crin Antonescu a făcut aceste declarații prin intermediul unei postări pe pagina sa de Facebook, inspirată dintr-o discuție pe care a avut-o cu propria fiică. Candidatul Alianței „România înainte” a recunoscut că și-a întrebat fata ce anume și-ar dori de la viitorul președinte al țării noastre. Răspunsul ei, și anume educația, l-a făcut să realizeze că este necesar ca acest domeniu să fie o prioritate pentru șeful de stat al României, căci reprezintă o investiție în viitor.
Fostul lider liberal l-a atacat subtil pe această cale pe fostul președinte Klaus Iohannis, de altfel și fost cadru didactic. Antonescu a amintit că acesta nu a reușit să-și ducă promisiunile la bun sfârșit în anii petrecuți în fruntea țării. El a făcut, subtil, referire la „România Educată”, unul dintre principalele proiecte ale fostului șef de stat.
„Ştiu, şi alţii au promis că vor face din educaţie un domeniu performant şi n-au reuşit. Nu garantez că voi reuşi, dar garantez că voi face tot ce pot. Vreau să lucrez alături de tineri, să învăţ de la ei şi să construim împreună un sistem educaţional care chiar funcţionează”, a spus Crin Antonescu.
Soluții pentru șomajul tot mai răspândit în rândul tinerilor
Aceste afirmații vin după ce, recent, candidatul a fost în vizită la o școală profesională din Brașov. El a concluzionat că unitatea ar trebui să fie văzută ca un exemplu pentru combaterea șomajului tot mai răspândit în rândul tinerilor din țara noastră.
„La Brașov, am vizitat Școala Profesională Germană Kronstadt. Aici, tinerii învață meserii esențiale: sculer-matrițer, electromecanic, sudor. Într-o țară în care șomajul în rândul tinerilor depășește 25%, iar companiile duc lipsă de meseriași, școli ca Kronstadt nu sunt doar necesare, sunt singura cale prin care România poate merge înainte”, a declarat el.