David Popovici a câștigat medalia de aur la 100 m fluture

Publicat: 09 apr. 2023, 20:12, de Autor: Vlad Stefan Orjan, în SPORT , ? cititori

Sportivul român David Popovici a câştigat duminică a şasea medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 100 m fluture.

David Popovici a parcurs distanţa în 52.30 secunde. Pe locul doi s-a clasat Daniel Martin (53.19), iar pe trei a terminat Denis Laureaan Popescu (54.04).

“Cine spune că nu e obosit în ultima zi de concurs minte. Sunt obosit. Vreau să văd de ce sunt în stare. Vreau să fiu un înotător cât mai complet. Pentru Jocurile Olimpice va trebui să îmi calculez şi mai bine programul”, a declarat Popovici la finalul probei.

David Popovici a mai câştigat la CN probele de 50 m liber, 100 m liber, 100 m spate, 50 m fluture şi 400 m liber.