David Popovici câștigă aurul la Campionatul European de înot de la Belgrad

Publicat: 19 iun. 2024, 21:03, de Cristina Cohuț, în ACTUALITATE , ? cititori

David Popovici, în vârstă de 19 ani, a obținut medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de Natație de la Belgrad.

În Serbia, înotătorul român și-a păstrat medalia obținută acum doi ani la Roma. David Popovici a fost al doilea la finalul primilor 50 de metri, dar a reușit o recuperare spectaculoasă pe ultima lungime de bazin.

David Popovici a terminat cursa cu un timp de 46.88 secunde, urcând pe prima treaptă a podiumului.

Locul al doilea a fost ocupat de maghiarul Nandor Nemeth, care a condus după 50 de metri, dar a terminat în 47.49 secunde.

Podiumul finalei de la Belgrad a fost completat de favoritul publicului, Andrej Barna, cu un timp de 47.66 secunde.

David Popovici a avut o prestație remarcabilă în finala de 100 de metri liber, obținând cel mai bun timp la Belgrad.

În serii, a parcurs cele două lungimi de bazin în 47.90 secunde, iar calificarea în finală a obținut-o cu un timp de 47.82 secunde, cel mai bun din semifinale.

După medalia de aur la 100 de metri liber, David Popovici va avea șansa să își apere titlul european și la 200 de metri liber. Tot la Belgrad, va participa și la proba de 4×100 de metri liber ștafetă.

Ambele probe încep joi dimineață, cu seriile.

După Campionatele Europene de la Belgrad, pe David Popovici îl așteaptă Jocurile Olimpice, unde va lua startul pe 28 iulie.

România participă cu 11 sportivi la Europenele de la Belgrad: David Popovici (100 m liber, 200 m liber, ștafeta de 4×100 m), Patrick Sebastian Dinu (50 m liber, ștafeta de 4×100 m liber), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber, ștafeta de 4×100 m liber), George Rațiu (50 m fluture, 50 m liber, ștafeta de 4×100 m liber), Richard Alexandru Szilagyi (50 m fluture, 50 m liber, ștafeta de 4×100 m liber), Denis Laurean Popescu (100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate).