David Popovici s-a calificat în semifinalele de 200 de metri liber de la Jocurile Olimpice. A obținut cel mai bun timp

Publicat: 28 iul. 2024, 13:08, de Corina Oprea, în ACTUALITATE , ? cititori

David Popovici, în vârstă de 19 ani, a obținut locul 1 în proba de 200 metri liber la Jocurile Olimpice 2024. Înotătorul român a înregistrat un timp de 1:45.65, cel mai rapid din toate cele patru serii, și se pregătește să participe în semifinale la ora 21:51, ora României.

În această cursă, podiumul a fost completat de înotătorul belgian Henveaux, cu un timp de 1:46.04, și de sud-coreeanul Hwang, care a terminat cu 1:46.13. Performanța lui Popovici confirmă forma excelentă pe care o arată, el reușind să înregistreze cel mai bun timp în toate seriile preliminare.

Luna trecută, David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 metri liber la Campionatele Europene de natație de la Belgrad, reușind astfel să își mențină titlul de campion european.