Derby-ul tradițional Dinamo-FCSB: spectacol total pe Arena Națională

Publicat: 21 oct. 2024, 06:07, de Radu Caranfil, în SPORT , ? cititori

Duminică seara, 20 octombrie 2024, Arena Națională din București a găzduit unul dintre cele mai așteptate meciuri din Superliga României, „eternul derby” dintre FCSB și Dinamo. FCSB s-a impus cu 2-0 în fața rivalilor tradiționali, într-un meci care a adus pe stadion peste 45.000 de spectatori, stabilind un record de audiență pentru echipa Dinamo.

Primul gol al meciului a fost o adevărată bijuterie. În minutul 26, Daniel Bîrligea a deschis scorul cu o execuție spectaculoasă, o foarfecă ce a electrizat publicul.

Al doilea gol a venit în prelungiri, în minutul 96, când Alexandru Musi a înscris și a pecetluit victoria echipei FCSB.

Această victorie nu a adus doar bucurie fanilor FCSB, dar și o presiune psihologică suplimentară pentru adversarii lor dinamoviști, care sperau să schimbe soarta meciului.

Cu toate că în clasamentul general internațional al derby-urilor, duelul Dinamo-FCSB ocupă locul 32, acest meci rămâne un eveniment de top pentru fanii români, recunoscuți pentru rivalitatea intensă și spectacolul din tribune.

Coregrafii impresionante în tribune

Pe lângă acțiunea de pe teren, atmosfera a fost incendiară, susținută de coregrafiile impresionante ale galeriilor celor două echipe, care au transformat Arena Națională într-o veritabilă scenă de spectacol fotbalistic.

FCSB urcă în clasament

În urma victoriei FCSB cu 2-0 împotriva lui Dinamo, situația din clasamentul Superligii s-a echilibrat semnificativ. FCSB a urcat pe locul 5, cu 19 puncte, la egalitate cu alte echipe precum CFR Cluj, Petrolul și Oțelul Galați, care au același număr de puncte. Dinamo, în schimb, rămâne pe locul 7 cu 18 puncte, după ce a suferit această înfrângere în derby-ul cu FCSB.

Clasamentul la zi

Lupta pentru play-off devine din ce în ce mai intensă, iar echipele din primele șase locuri își dispută pozițiile pentru a se asigura că vor participa la fazele finale ale competiției.

Pe primele locuri în clasamentul Superligii, după 13 etape, se află următoarele echipe:

1. Universitatea Cluj – 26 de puncte (13 meciuri)
  2. Universitatea Craiova – 21 de puncte (13 meciuri)