Dezastru pentru naționala de handbal masculin a României. A pierdut 28-26 cu Insulele Feroe

Publicat: 08 mart. 2023, 22:42, de Florentin Lucaniuc, în SPORT , ? cititori

România a fost condusă de echipa nordică de la începutul meciului. România va avea rapid șansa revanșei. Returul cu Insulele Feroe se joacă sâmbătă, 11 martie, de la ora 17.

Prima repriză a fost groaznică. „Tricolorii” au existat doar în primele 10 minute, când Ante Kuduz, aflat la debutul în națională, a lovit din toate pozițiile.

Au urmat secvențe greu de privit, acțiuni ofensive chinuite ale elevilor lui Xavi Pascual. Insulele Feroe s-a distrat pe parchet, au dominat toate aspectele jocului, fizic, tactic, au avut avut o precizie superioară și o luciditate de invidiat. La pauză, tabela arăta 15-9.

În minutul 34, diferența ajunsese la 7 goluri. A urmat o perioadă senzațională a „tricolorilor”. Interii dreapta Humet și Grigoraș au condus revenirea și au adus o egalare nesperată, 19-19, în minutul 42.

Câteva ratări ale lui Călin Dedu, singur pe pivot, au dus din nou gazdele în avantaj. „Paradele” lui Iancu, dese în ultimele 10 minute, nu au fost suficiente pentru o nouă „remontada”. S-a încheiat 28-26, iar România trebuie să transpire serios pentru calificarea la European.

România se află în grupa a 4-a preliminară, alături de Austria, Ucraina și Insulele Feroe.

Primele două clasate vor merge la Euro de anul viitor, dar și cel mai bine clasate 4 nașiuni de pe locul 3 din cele 8 grupe.

Tricolorii încă sunt la mâna lor și ar putea obține calificarea cu victorii pe linie, dar au irosit avantajul uriaș obținut în triumful pe teren propriu contra Ucrainei.

Naționala lui Xavi Pascual ar putea merge la turneul final și cu alți pași greșiți, dar ar sta la mâna celorlalte rezultatele și la o victorie obligatorie contra Ucrainei.

min. 60: Cu 10 secunde rămase, Xavi Pascual cere time-out. 28-26
min. 59: Insulele Feroe cere time-out. 27-25
min. 57: Prima ratare a lui Hakun West av Teigum, după 10 goluri. Iancu l-a blocat de la 7 metri. 26-25
min. 54: „Paradă” de excepție a lui Iancu. 25-24
min. 54: Călin Dedu nu mai greșește. 25-24
min. 51: Tărâță transformă încă un 7 metri. 24-22
min. 46: Călin Dedu, singur pe pivot, ratează pentru a doua oară consecutiv. 21-20
min. 45: Time-out cerut de Insulele Feroe. 21-20
min. 43: Interii dreapta fac legea. Grigoraș aruncă direct în vinclu. 20-20
min. 42: Dedu aduce egalarea. 19-19
min. 40: „Aeriană” superbă finalizată de Humet. Feroe cere time-out. 19-17
min. 39: Xavi Pascual forțează, atacă în 7 jucători, iar rezultatele sunt pozitive. Tărâță, extrema Stelei, transformă încă un 7 metri. 19-16
min. 36: Grigoraș înscrie, apoi este lovit în figură. 19-15
min. 35: Tărâță marchează de la 7 metri. România joacă în superioritate timp de două minute. Negru punctează și el pe contraatac. 18-13
min. 34: Humet intră în centru și înscrie cu o aruncare „întoarsă”. Feroe nu acuză șocul și răspunde imediat. 18-11
min. 32: Același chin în ofensiva „tricolorilor”. Un atac dus la limita pasivului este irosit. 15-9
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! România e condusă, scor 9-15.
min. 28: Dumitriu încheie perioada de „secetă” de peste 10 minute. 14-9
min. 25: Gazdele cer time-out. Au trecut 8 minute de la ultima reușită a României. 13-8
min. 21: Momente haotice în jocul României. Insulele Feroe se distrează pe parchet! 13-8
min. 17: Apărarea „tricoloră” este inexistentă. Insulele Feroe marchează la fiecare acțiune ofensivă. 9-7
min. 15: Încă o reușită semnată de Kuduz. 7-6
min. 11: Xavi Pascual cere time-out. 6-4
min. 9: Kuduz ia jocul pe cont propriu. A marcat 3 dintre cele 4 goluri „tricolore”. 5-4
min. 5: Primul gol marcat de Kuduz pentru naționala României. 1-2