Elena Lasconi, acuzată că și-a angajat un avocat condamnat pentru evaziune
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/04/lasconi-490132166_1188455286398675_7083163068670689000_n.jpg)
Fostul consilier al primarului Clotilde Armand, jurnalistul Ionel Stoica, a afirmat într-o postare publică pe rețelele sociale că Elena Lasconi, primarul municipiului Câmpulung Muscel și candidată USR la alegerile europarlamentare, l-a angajat ca avocat pe Alexandru Dumitrescu, fost consilier general PNL, în prezent condamnat în primă instanță la trei ani de închisoare cu suspendare pentru evaziune fiscală în formă continuată.
„Aseară l-am văzut la televizor pe avocatul Alexandru Dumitrescu, la braț cu Elena Lasconi, pe treptele Palatului de Justiție”, scrie Stoica pe Facebook, adăugând că „tipul este unul dintre cei mai ticăloși oameni pe care-i știu, vorbesc în baza experienței personale pe care am avut-o cu el în ultimii patru ani”.
Cine este Alexandru Dumitrescu
Potrivit informațiilor publice, Alexandru Dumitrescu a fost consilier general din partea PNL în Consiliul General al Municipiului București și a deținut funcții în instituții și structuri apropiate unor personaje politice controversate. Ionel Stoica afirmă că Dumitrescu ar fi fost „membru în Marea Lojă Națională a României”, consilier al fostei șefe TVR Doina Gradea (numită în funcție în perioada guvernării PSD), precum și membru în consiliul de administrație al unei companii din subordinea Primăriei Sectorului 3, condusă de Robert Negoiță.
În luna martie 2024, Dumitrescu a fost condamnat de Tribunalul București la trei ani de închisoare cu suspendare pentru evaziune fiscală în formă continuată, constând în 14 acte materiale. Dosarul se află în prezent în faza de apel, la Înalta Curte de Casație și Justiție.
Reacția lui Ionel Stoica
Ionel Stoica susține că a avut un conflict personal de durată cu Alexandru Dumitrescu în perioada în care lucra la Primăria Sectorului 1: „Un tip care a încercat să mă intimideze și să mă hărțuiască, timp de vreo patru ani. Făcea circ frecvent în fața Primăriei, uneori sub fereastra biroului meu, live-uri pe Facebook, urlau după mine când mă vedeau”. Potrivit acestuia, Dumitrescu ar fi formulat zeci de plângeri administrative și chiar penale, toate clasate ulterior de autorități.
Stoica susține că a fost surprins să afle că Elena Lasconi a decis să fie reprezentată în instanță de Alexandru Dumitrescu, mai ales în contextul în care avocatul ar fi criticat-o anterior în postări publice.
Lasconi nu a oferit un punct de vedere
Până la această oră, Elena Lasconi nu a comentat public acuzațiile lansate de Ionel Stoica. Nici Alexandru Dumitrescu nu a reacționat la postarea fostului consilier, iar Baroul București nu a emis vreo opinie cu privire la statutul său profesional actual, în contextul condamnării din primă instanță.