Elon Musk nu ne slăbește. Și-a dat iar cu părerea despre situația din România

Publicat: 04 mart. 2025, 20:58, de Marian Apipie, în ACTUALITATE , ? cititori
Elon Musk nu ne slăbește. Și-a dat iar cu părerea despre situația din România
Sursa foto: colaj puterea.ro/ Inquam Photos / Malina Norocea

Face ce face Elon Musk și aduce în discuție situația din România, evident la modul critic. Miliardarul american care este și consilier al președintelui Donald Trump a repostat pe pagina sa de X, rețeaua de socializare pe care o deține, un mesaj al lui Mario Nawfal, care susține că: „ROMÂNIA ȘI UE SUSȚIN CENZURA ONLINE CONDUSĂ DE ONG-URI ÎNAINTE DE ALEGERI“.

Elon Musk nu ne slăbește. A distribuit postarea de pe X a lui Mario Nawfal, care susținea că Guvernul României, oficiali ai UE și ONG-uri finanțate de Soros/USAID s-au întâlnit recent pentru a coordona cenzura online înaintea alegerilor viitoare.

„ROMÂNIA ȘI UE SUSȚIN CENZURA ONLINE CONDUSĂ DE ONG-URI ÎNAINTE DE ALEGERI Guvernul României, oficiali ai UE și ONG-uri finanțate de Soros/USAID s-au întâlnit recent pentru a coordona cenzura online înaintea alegerilor viitoare. ONG-uri precum Expert Forum, ActiveWatch și Funky Citizens vor colabora cu autoritățile și platformele de social media pentru a semnala și elimina conținutul pe care îl consideră «dezinformare».

Aceasta include monitorizarea reclamelor politice, urmărirea «comportamentului neautentic» și aplicarea rapidă a eliminărilor de conținut. Un nou proiect de lege privind cenzura este în pregătire, iar Rețeaua de Cenzură va fi lansată oficial pe 25 martie“, este postarea lui Mario Nawfal.

Nu după mult timp, Musk a repostat mesajul în dreptul căruia a scris „ONG-urile încearcă să distrugă democrația“. Miliardarul american a scris și despre audierile lui Călin Georgescu, susținând că acesta a fost arestat. „Tocmai au arestat persoana care a câştigat cele mai multe voturi la alegerile prezidenţiale din România. Acest lucru este complet greşit“, a scris Musk, repostând un comentariu al unui utilizator.

Citește și: Noi detalii din ancheta care îi vizează pe Călin Georgescu și pe mercenarii lui Potra. Ce spune procurorul general Alex Florența