EURO 2024: Austria – Turcia 1-2, o umilință de neuitat pentru Austria

Publicat: 03 iul. 2024, 00:51, de Radu Caranfil, în SPORT , ? cititori
EURO 2024: Austria - Turcia 1-2, o umilință de neuitat pentru Austria

Într-o seară de fotbal care va rămâne întipărită în memoria suporterilor austrieci, echipa națională a Austriei a suferit o înfrângere umilitoare în fața Turciei, pierzând cu scorul de 1-2. Umilitoare, fiindcă Austria pornea favorită în această confruntare. Aceasta nu a fost doar o înfrângere, ci o lecție aspră despre cum subestimarea adversarului poate duce la un dezastru total.

Un început de coșmar pentru Austria

Meciul nici nu a început bine și deja austriecii erau în dezavantaj. În secunda 57, Demiral a deschis scorul pentru Turcia în urma unui corner, șocând publicul și stabilind tonul pentru restul meciului. Austria, care părea total nepregătită, a fost luată prin surprindere și nu a reușit să se redreseze rapid.

Dominarea Turciei în prima repriză

Pe parcursul primei reprize, Turcia a continuat să controleze jocul, având mai multe ocazii de a mări avantajul. În minutul 24, Demiral a fost aproape de a reuși „dubla”, dar balonul a trecut peste poartă. Austria, în schimb, a avut primul șut pe poartă abia în prelungirile primei reprize, prin Baumgartner. La pauză, scorul era 0-1, iar austriecii păreau complet dezorientați.

Repriza a doua: de la speranță la dezastru

Repriza a doua a început fără schimbări majore în strategia Austriei, iar acest lucru s-a dovedit a fi fatal. În minutul 59, Demiral a reușit „dubla”, adâncind și mai mult umilința austriecilor. Turcia conducea acum cu 2-0, iar austriecii nu păreau capabili să ofere un răspuns adecvat.

O scânteie de speranță rapid stinsă

În minutul 66, Michael Gregoritsch a reușit să reducă din diferență pentru Austria, dând speranțe fanilor că o revenire ar putea fi posibilă. Însă această scânteie de speranță a fost rapid stinsă de o echipă turcă bine organizată și determinată să păstreze avantajul.

Un final de coșmar

Sigur, a fost și mult noroc de partea Turciei, austriecii demonstrând în multe faze de ce au fost considerați surpiza plăcută a acestui campionat european. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru Turcia, o victorie care a demonstrat clar superioritatea echipei turce în fața unei echipe austriece care a luptat frumos dar degeaba. Fluierul final a consfințit o umilință pe care Austria nu o va uita prea curând.

O lecție dură pentru Austria

Această înfrângere este mai mult decât un simplu rezultat negativ; este o umilință publică, o lecție dură pentru Austria. Echipa a demonstrat o lipsă totală de pregătire și strategie, iar rezultatul este unul pe măsura performanței. Austria trebuie să-și regândească complet abordarea dacă vrea să evite astfel de umilințe în viitor.

Înfrângerea în fața Turciei ar trebui să fie un punct de plecare pentru o analiză profundă și o schimbare radicală în modul în care echipa se pregătește și abordează meciurile. Fără o astfel de schimbare, Austria riscă să rămână un simplu spectator în competițiile internaționale de fotbal, incapabilă să concureze la un nivel înalt.

Turcia, pe de altă parte, merită toate laudele pentru o victorie obținută cu determinare și profesionalism, demonstrând că pregătirea și disciplina pot aduce succesul chiar și împotriva adversarilor care se cred superiori.

Epilog: reflecție și revanșă

Pentru români, profund frustrați atitudinea absurdă a Austriei față de accesul României în spațiul Schengen, este o înfrângere satisfăcătoare. Ne bucură sincer să-i vedem învinși pe acești țărănuși bogați și obraznici.

Austriecii au fost călcați în picioare pe terenul de fotbal, iar această lecție amară trebuie să fie punctul de plecare pentru o schimbare radicală. În fotbal, mândria și aroganța nu au loc; doar munca asiduă și respectul pentru adversar pot aduce succesul dorit.

Ar trebui să privim atent la motivul pentru care ne bucură înfrângerea Austriei. E bucuria puerilă a unei compensații pentru ceva ce nu are deloc legătură cu fenomenul sportiv. Să ne fie rușine? Nicidecum. Până când nu va scăpa de imbecilii care o conduc, Austria (care face încă foarte mulți bani în România) merită tot disprețul, cu orice ocazie.

EURO 2024 promite sferturi de finală extraordinare. Chiar și fără România, ne vom bucura de tot ce va mai veni.