EURO 2024: Elveția și Germania merg mai departe

Publicat: 30 iun. 2024, 03:58, de Radu Caranfil, în SPORT , ? cititori

EURO 2024 a intrat în etapa optimilor de finală cu două meciuri intens disputate, care au scos în evidență forma foarte bună a Elveției și potențialul în creștere al Germaniei.

Elveția – Italia 2-0: Elveția trimite acasă campioana en titre

Într-o seară răcoroasă la Olympiastadion din Berlin, Elveția a oferit o lecție de pragmatism și eficiență, eliminând Italia cu 2-0 și devenind prima echipă calificată în sferturile EURO 2024. Italia, campioana en titre, a părăsit competiția cu capul plecat, neputând să-și apere titlul câștigat în 2021.

Desfășurarea Meciului

Elveția a demonstrat încă de la început că este echipa mai bine organizată și determinată. Primul gol a venit în minutul 24, când Ruben Vargas a centrat perfect pentru Remo Freuler, care a preluat mingea în careu și a trimis-o în colțul scurt, depășindu-l pe Gianluigi Donnarumma. Italia a părut incapabilă să reacționeze eficient, suferind în atac și având dificultăți în a-și crea ocazii clare.

La pauză, selecționerul italian Luciano Spalletti a încercat să schimbe dinamica jocului, introducându-l pe Mattia Zaccagni. Însă, la doar 27 de secunde după reluarea jocului, Elveția a lovit din nou. Ruben Vargas, într-o formă excelentă, a marcat un gol splendid cu un șut plasat în colțul lung, dublând avantajul elvețienilor.

Italienii au avut câteva ocazii notabile de a reveni în meci, dar au fost nefericiți în fața porții. Gianluca Scamacca a trimis mingea în bară într-o fază ce părea promițătoare, dar Italia a rămas fără gol până la final.

Context și concluzii

Italia a arătat o formă slabă, similară cu prestațiile care i-au ținut departe de Campionatul Mondial din 2022. Lipsa de eficiență în atac și erorile defensive au fost fatale în fața unei echipe elvețiene bine pregătite și motivată.

Elveția, în schimb, s-a bucurat de o seară perfectă și va întâlni în sferturile de finală câștigătoarea dintre Anglia și Slovacia. Echipa elvețiană a arătat că poate juca la cel mai înalt nivel, combinând o defensivă solidă cu un atac eficient și creativ.

Germania – Danemarca 2-0: calificare en fanfare în sferturile EURO 2024

Germania a arătat încă o dată de ce este considerată una dintre favoritele EURO 2024, dominând Danemarca cu 2-0 într-un meci disputat pe Westfalenstadion din Dortmund. Echipa pregătită de Julian Nagelsmann și-a asigurat astfel calificarea în sferturi fără mari emoții.

Desfășurarea meciului

Germania a început tare partida, marcând prin Schlotterbeck în minutul 4, însă golul a fost anulat pentru un fault în atac. După o pauză neprevăzută cauzată de furtuna și grindina care au lovit stadionul în minutul 34, meciul a fost reluat în condiții de siguranță.

În debutul reprizei secunde, Andersen a punctat pentru danezi în minutul 48, dar golul a fost anulat pentru offside după consultarea VAR. La faza imediat următoare, fundașul danez a comis un henț în careu, iar din lovitura de la 11 metri rezultată, Kai Havertz a deschis scorul pentru Germania în minutul 53.

Germania a preluat complet controlul jocului după acest gol, iar Musiala a marcat pentru 2-0 în minutul 68, după o degajare lungă a lui Schlotterbeck. Nemții au mai înscris încă o dată în prelungiri prin Wirtz, dar și acest gol a fost anulat pentru offside.

Germania a demonstrat un fotbal de înaltă clasă, combinând disciplină tactică cu abilități individuale remarcabile. Această victorie le asigură un loc în sferturile de finală, unde vor întâlni câștigătoarea duelului dintre Spania și Georgia. Danemarca a luptat cu determinare, dar diferența de valoare și experiență a fost evidentă.

Au fost două meciuri frumoase

Aceste două meciuri din optimile EURO 2024 au evidențiat superioritatea echipelor elvețiene și germane în fața unor adversari care au încercat, dar nu au reușit să se ridice la nivelul cerut. Elveția și Germania își continuă drumul în competiție, fiecare cu stilul său distinct, dar la fel de eficient. Rămâne de văzut cum se vor descurca în fața următorilor adversari și dacă vor putea continua pe acest drum victorios.