EURO 2024: programul complet al optimilor de finală

Publicat: 27 iun. 2024, 00:11, de Radu Caranfil, în ACTUALITATE , ? cititori

Campionatul European de Fotbal din 2024 a ajuns în faza optimilor de finală, stabilind partidele care vor decide echipele calificate în sferturi. România a reușit o performanță remarcabilă în grupa E și acum se pregătește pentru un duel crucial împotriva Olandei.

• Austria vs. Turcia, ora 22:00, Leipzig

Optimile de finală vor debuta sâmbătă seara, pe 29 iunie, și vor continua până pe 2 iulie, când vor avea loc ultimele două meciuri din această fază. În fiecare zi vor fi programate câte două partide, prima de la ora 19:00 și a doua de la ora 22:00, oferind fanilor oportunitatea de a urmări meciuri de mare intensitate și emoție.

România vs. Olanda – un duel așteptat cu mare interes în rândul suporterilor tricolori. Meciul va avea loc marți seara, pe 2 iulie, de la ora 19:00, pe stadionul din München. România vine după o victorie impresionantă în grupă împotriva Ucrainei și este determinată să continue pe această linie pozitivă împotriva unei Olande care nu a arătat încă tot potențialul său în turneu.

Dacă va reuși să depășească Olanda, echipa națională a României va întâlni în sferturile de finală câștigătoarea partidei dintre Austria și Turcia, programată și ea pe 2 iulie, de la ora 22:00, la Leipzig.

Concluzie

Ultima etapă a Grupei F a adus surpriza campionatului, așa cum este denumită deja, cu destulă eleganță, înfrângerea rușinoasă a Portugaliei în fața Georgiei. Jucând fără convingere, Portugalia și-a ales Slovenia pentru optimi, lăsându-ne nouă Olanda…

Asta e. Euro 2024 continuă să ofere emoții și surprize, iar optimile de finală promit confruntări deosebit de intense și imprevizibile. Pentru România, această competiție reprezintă o oportunitate de a scrie o nouă pagină de istorie în fotbalul național, iar suporterii sunt așteptați să fie alături de echipă în fiecare moment al acestei călătorii spre succes.