EURO 2024: Spania merge în semifinale după un meci foarte echilibrat

Publicat: 05 iul. 2024, 22:05, de Radu Caranfil, în SPORT , ? cititori

Într-o partidă memorabilă, naționalele Spaniei și Germaniei s-au întâlnit vineri, de la ora 19.00, la Stuttgart, în primul și cel mai așteptat sfert de finală de la Euro 2024. Ambele echipe și-au câștigat grupele și au ajuns în sferturi după victorii clare în optimi: Spania a trecut de Georgia cu 4-1, iar Germania a învins Danemarca cu 2-0.

Desfășurarea meciului

Meciul a fost unul spectaculos, cu multe ocazii de ambele părți. Spaniolii au deschis scorul în debutul reprizei secunde prin Dani Olmo, care a înscris în minutul 51 cu un șut plasat de la 15 metri. Germanii au avut o șansă mare în minutul 77, când Fullkrug a lovit bara.

În minutul 89, Germania a reușit să egaleze prin Florian Wirtz, care a înscris cu un șut din careu, trimițând meciul în prelungiri. În minutul 119, cu doar un minut înainte de a se ajunge la penalty-uri, rezerva Merino a înscris cu o lovitură de cap, aducând victoria pentru Spania.

Momente cheie

• Minutul 2: Prima ocazie a meciului a fost pentru Spania prin Pedri.
  • Minutul 7: Pedri s-a accidentat și a fost înlocuit cu Olmo.
  • Minutul 20: Germania a avut o șansă bună prin Havertz, care a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă.
  • Minutul 34: Havertz a ratat o altă ocazie, menținând scorul la 0-0.
  • Minutul 47: Morata a avut o ocazie uriașă, dar a șutat peste poartă din 6 metri.
  • Minutul 51: Dani Olmo a deschis scorul pentru Spania.
  • Minutul 70: Fullkrug a avut o șansă mare pentru Germania, dar șutul său a fost parat de Simon.
  • Minutul 77: Fullkrug a lovit bara pentru Germania.
  • Minutul 82: Havertz a avut o altă ocazie, cu un lob care a trecut peste poartă.
  • Minutul 89: Florian Wirtz a egalat pentru Germania, trimițând meciul în prelungiri.
  • Minutul 105: Prima repriză de prelungiri s-a încheiat 1-1.
  • Minutul 117: Fullkrug a ratat o șansă mare, Simon reușind o paradă spectaculoasă.
  • Minutul 119: Merino a înscris golul victoriei pentru Spania.

Dramatism, dar prea puțin spectacol

Victoria Spaniei cu 2-1 asupra Germaniei în prelungiri a fost una dramatică și a asigurat calificarea echipei în semifinale. Spania va juca în semifinale cu învingătoarea partidei dintre Franța și Portugalia, programată vineri, de la ora 22.00.

Această victorie marchează o performanță remarcabilă pentru echipa spaniolă, demonstrând nu doar talent, ci și o capacitate incredibilă de a lupta până la final. Pentru Germania, eliminarea acasă reprezintă o mare dezamăgire, dar și o motivație pentru viitoarele competiții.

Echipele de start:

Spania: Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Fabian, Rodri, Pedri – Yamal, Morata, N. Williams
Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Raum – Can, Kroos – Musiala, Gundogan, Sané – Havertz

Observații asupra meciului Spania – Germania

În sferturile de finală ale Euro 2024, Spania și Germania au oferit un spectacol fotbalistic intens și plin de emoții, cu multe momente cheie care au determinat soarta meciului. Iată prin ce s-a remarcat Spania și cum a reușit să se impună:

Dominare, posesie și control tactic

• Posesia balonului: Spania a reușit să controleze mingea pe tot parcursul meciului, menținând o posesie superioară față de Germania. Aceasta le-a permis să își impună ritmul și să construiască atacuri eficiente.
  • Control tactic: Echipa spaniolă, sub conducerea antrenorului lor, a arătat o disciplină tactică remarcabilă. Jucătorii au fost bine poziționați pe teren, blocând canalele de atac ale Germaniei și recuperând rapid mingea.

Performanțe individuale

• Dani Olmo: Olmo a fost esențial pentru Spania, deschizând scorul în minutul 51 cu un șut precis de la 15 metri. Acest gol a dat un impuls moral echipei spaniole.
  • Unai Simón: Portarul Spaniei a avut câteva intervenții salvatoare, în special în minutele 70 și 117, când a parat șuturi periculoase ale adversarilor. Prestația sa a fost crucială pentru menținerea avantajului Spaniei.

Reziliență și determinare

• Reziliența în fața egalării: După ce Germania a egalat în minutul 89 prin Florian Wirtz, Spania nu și-a pierdut concentrarea. Au continuat să lupte și să caute golul victoriei.
  • Golul decisiv al lui Merino: În minutul 119, cu doar un minut înainte de a se ajunge la penalty-uri, Mikel Merino a înscris cu o lovitură de cap, aducând victoria pentru Spania. Acest gol a fost rezultatul unei combinări perfecte între determinare și execuție tehnică.

Coeziunea echipei

• Colaborare între linii: Jucătorii spanioli au arătat o mare coeziune, colaborând eficient între linii și asigurându-se că tranzițiile între apărare și atac au fost fluide.
  • Adaptabilitate: Spania a demonstrat capacitatea de a se adapta rapid la situațiile din joc, fie că a fost vorba de schimbări tactice sau de a face față presiunii impuse de adversari.

Franța sau Portugalia?

Spania s-a impus în fața Germaniei datorită unei combinații de posesie superioară, control tactic, performanțe individuale remarcabile și reziliență în momentele critice. Golul decisiv al lui Merino a fost punctul culminant al unui meci intens, care a demonstrat încă o dată forța și determinarea echipei spaniole. Cu această victorie, Spania se califică în semifinale, unde va întâlni învingătoarea partidei dintre Franța și Portugalia.