Germanul Florian Lipowitz a câștigat Turul Sibiului 2024

Publicat: 12 iul. 2024, 21:01, de Vlad Stefan Orjan, în SPORT , ? cititori

Rutierul german Florian Lipowitz (Red Bull – Bora – Hansgrohe) a triumfat în ediția din acest an a Turului ciclist al Sibiului, după cele patru etape ale cursei, informează Agerpres. Lipowitz a fost urmat în clasamentul final de norvegianul Andreas Leknessund (Uno-X Mobility), la 20 de secunde, și de neozeelandezul George Bennett (Israel – Premier Tech), la 38 de secunde.

Câștigătorul de anul trecut, britanicul Mark Donovan (Q36.5 Pro Cycling Team), a terminat pe locul al zecelea, în timp ce cel mai bine clasat român a fost Andrei Cărbunărea (echipa națională), pe locul 38, la 15 minute și 23 de secunde de învingător.

Celebrul ciclist britanic Chris Froome (Israel – Premier Tech), deținătorul tuturor celor trei mari curse (Turul Franței, Turul Italiei, Turul Spaniei), a încheiat pe locul 103 din 127 de cicliști, la 42 de minute și 18 secunde de primul loc.

Ultima etapă și clasamentele finale

Ultima etapă, desfășurată pe traseul Sibiu – Târnăveni – Sibiu (192,9 km), a fost câștigată inițial la sprint de belgianul Milan Menten (Lotto Dstny), dar acesta a fost penalizat pentru sprint neregulamentar. Victoria a revenit astfel italianului Giacomo Nizzolo (Q36.5 Pro Cycling Team), cu un timp de 4 ore 17 minute și 26 secunde. Canadianul Riley Pickrell (Israel – Premier Tech) și irlandezul Finn Crockett (Volkerwessels Cycling Team) au completat podiumul. Lipowitz s-a clasat pe locul 21, în același timp cu învingătorul, iar Ioan Dobrin (Mentorise Mlmsuperstars) a fost cel mai rapid român, sosind al 24-lea.

Performanțele echipei și cicliștilor

Lotto Dstny a câștigat întrecerea pe echipe, fiind urmată de Israel – Premier Tech și Red Bull – Bora – Hansgrohe, în timp ce naționala României s-a clasat pe locul 13. Lipowitz a fost primul și în clasamentul cățărătorilor, olandezul Joren Bloem (Tdt-Unibet) a fost primul în clasamentul pe puncte, iar olandezul Sam Gademan (Volkerwessels Cycling Team) a câștigat ierarhia pe puncte. Americanul Matthew Riccitello (Israel – Premier Tech) a terminat pe prima poziție în clasamentul cicliștilor Under-23.

Florian Lipowitz este primul german care se impune în Turul Sibiului, o cursă care încă nu are în palmares niciun campion român. Printre câștigătorii anteriori se numără italieni ca Davide Rebellin (2013) și Giovanni Aleotti (2021, 2022), precum și columbienii Egan Bernal (2017) și Ivan Sosa (2018).

Această victorie marchează un moment important pentru ciclismul german și pentru Turul Sibiului, care continuă să atragă talente internaționale și să promoveze performanțe de înalt nivel în sportul ciclist.