Gică Hagi, prima reacție după eliminarea României de la EURO 2024: Am intrat în istorie!

Publicat: 02 iul. 2024, 21:28, de Vlad Stefan Orjan, în SPORT , ? cititori

Olanda și-a asigurat locul în sferturile Campionatului European 2024 după ce a învins România cu scorul de 3-0 în optimi, într-un meci dominat categoric de olandezi.

Echipa antrenată de Edi Iordănescu a avut o prestație impresionantă în faza grupelor, câștigând grupa la turneul final din Germania. Cu toate acestea, confruntarea cu Olanda s-a dovedit a fi o provocare prea mare pentru „tricolori”, care au fost depășiți de jocul și eficiența adversarilor lor.

Olanda a controlat partida desfășurată la München, punând presiune constantă pe defensiva României și reușind să capitalizeze oportunitățile create. Golurile marcate de Gakpo (20′) și Malen (83′ și 90+3′) au asigurat victoria decisivă pentru „Portocala Mecanică”.

În ciuda eliminării, Gică Hagi, legendarul fotbalist român și antrenor, a fost mândru de echipa sa națională și a subliniat progresul făcut de jucători în acest turneu final:

„Am intrat în istorie, am făcut lucruri bune. Am văzut oportunități foarte bune, dar Olanda a avut controlul jocului și ritmul partidei. Este un proces din care trebuie să învățăm. Trebuie să privim înainte și să ne concentrăm pe cum putem deveni mai buni și să obținem performanțe mai bune în viitor. Sunt mândru de echipa României!”

Următorul pas pentru Olanda va fi duelul din sferturile de finală împotriva învingătoarei dintre Austria și Turcia, având șansa de a avansa în semifinale și de a-și continua parcursul în turneul european din Germania.