Greii din gimnastică au recunoscut de abia acum: ”A fost o tragedie” la finala de la sol! Mama Sabrinei cere dreptate

Publicat: 25 aug. 2024, 14:07, de Autor: Andrei Ceausescu, în SPORT , ? cititori

Finala la sol din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris 2024 a fost marcată de o controversă majoră, după ce gimnasta română Sabrina Voinea a fost depunctată pe nedrept, ratând astfel medalia de bronz. Aceasta a ajuns inițial în posesia americancei Jordan Chiles, dar a fost ulterior atribuită Anei Bărbosu în urma unei contestații depuse de Federația Română de Gimnastică (FRG) la Tribunalul de Arbitraj al Sportului (TAS).

Președintele Federației Internaționale de Gimnastică (FIG), Morinari Watanabe, a recunoscut public că decizia care a afectat-o pe Sabrina Voinea a fost o „tragedie” și a promis că vor fi luate măsuri pentru ca astfel de greșeli să nu se mai repete. „Președintele FIG Morinari Watanabe tocmai a recunoscut tragedia din finala de la sol, făcând referire la tehnologia folosită în competiție. Din moment ce recunoaște acest aspect, înseamnă că Sabrina a fost depunctată pe nedrept cu acea zecime și rog autoritățile și părțile implicate să facă dreptate”, a declarat Camelia Voinea, mama și antrenoarea Sabrinei Voinea, pe rețelele de socializare.

Controversa a început pe 5 august, când Ana Maria Bărbosu a fost declarată pentru scurt timp câștigătoarea medaliei de bronz, înainte ca americanca Jordan Chiles să depună o contestație, care i-a crescut nota finală la 13,766, retrogradând-o astfel pe Bărbosu pe locul 4. Sabrina Voinea, care obținuse 13,700, a depus la rândul său o contestație, dar aceasta a fost respinsă.

În urma memoriului depus de FRG și Comitetul Olimpic și Sportiv Român, TAS a decis ca medalia de bronz să fie atribuită Anei Bărbosu, cu aceeași notă de 13,700, în timp ce Sabrina Voinea a încheiat competiția pe locul 4, iar Jordan Chiles a fost retrogradată pe locul 5 cu 13,666.

Această decizie a fost cu atât mai importantă pentru gimnastica românească, întrucât a adus prima medalie olimpică în acest sport după 12 ani, ultima fiind obținută în 2012 la Londra. România a încheiat astfel Jocurile Olimpice de la Paris cu un total de nouă medalii, incluzând trei de aur, patru de argint și două de bronz, clasându-se pe locul 23 în clasamentul pe națiuni.