Începe construcția primului pod peste Prut făcut după revoluție. Va conecta Autostrada Moldovei de Chișinău
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/04/pod-peste-rau-freepik.jpg)
Lucrările de construcție pentru primul pod peste Prut construit după revoluție vor începe în curând la Ungheni, în județul Iași. Este un moment istoric în dezvoltarea infrastructurii transfrontaliere dintre România și Republica Moldova. Proiectul are o importanță strategică majoră, fiind integrat în traseul viitoarei Autostrăzi A8, cunoscută drept Autostrada Moldovei.
Primul pod peste Prut construit după revoluție
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat că lucrările vor începe sâmbătă, 27 aprilie, la Ungheni. El a precizat că este vorba despre un ansamblu de două poduri, câte unul pentru fiecare sens de mers. Acestea vor face parte din infrastructura Autostrăzii A8.
„Aici va începe, sâmbătă, construcția ansamblului de poduri peste râul Prut. Vorbim de două poduri, câte unu pe fiecare sens. De fapt, vorbim de începerea construcției la primul pod peste Prut de după Revoluție. E un pas important, dar tot la fel de important e faptul și că aceste poduri sunt în continuarea viitoarei autostrăzi A8, care va lega Chișinău de Iași și de Pașcani, și care mai departe, de la Pașcani va trece Carpații la Târgu Mureș. Acest pod este primul, cel de la Ungheni” a declarat ministrul pe canalul său de TikTok.
Durata estimată pentru finalizarea construcției este de 18 luni, ceea ce înseamnă că podurile ar putea fi funcționale în a doua jumătate a anului 2026. Alte patru poduri peste Prut se află în faza de proiectare și ar urma să intre în execuție în următorii ani.
Autostrada Moldovei, un proiect de interes național
Construcția podului de la Ungheni reprezintă și un semnal clar al angajamentului României față de dezvoltarea relațiilor cu Republica Moldova. Prin această investiție se facilitează mobilitatea regională, se creează premisele pentru atragerea de investiții și se sprijină integrarea economică a celor două țări.
Autostrada A8, cunoscută și sub denumirea de Autostrada Moldovei, este unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură din România. Traseul acesteia va conecta orașele Târgu Mureș, Iași și Ungheni. Astfel, se va crea o legătură rutieră directă între Transilvania și granița de est a Uniunii Europene. Proiectul este împărțit în mai multe tronsoane, aflate în diferite stadii de execuție. Autoritățile române și cele din Republica Moldova colaborează pentru ca această autostradă să continue și pe teritoriul moldovean, până la Chișinău.