JO Paris 2024: România rămâne fără sportiv la box după înfrângerea Lenuței Lăcrămioara Perijoc

Publicat: 01 aug. 2024, 07:03, de Autor: Vlad Stefan Orjan, în SPORT , ? cititori

România și-a pierdut singura reprezentantă în competițiile de box la Jocurile Olimpice Paris 2024, după ce Lenuța Lăcrămioara Perijoc a fost învinsă în optimile de finală ale probei de box, categoria 54 kg, de mongoleza Enghjargal Munguntsetseg. Meciul s-a încheiat cu scorul de 27 la 30 și punctajul de 1-4 în favoarea sportivei din Mongolia.

Acesta a fost debutul olimpic al Lăcrămioarei Perijoc, vicecampioană mondială în 2022, care a demonstrat o performanță solidă în prima repriză a meciului. Cu toate acestea, arbitrii-judecători au decis să acorde următoarele două reprize mongolei Munguntsetseg, în ciuda combativității arătate de sportiva română.

Parcursul Lenuței Lăcrămioara Perijoc

Lenuța Lăcrămioara Perijoc, singura reprezentantă a boxului românesc la aceste Jocuri Olimpice, a fost o speranță importantă pentru delegația României. În ciuda înfrângerii, prestația ei rămâne remarcabilă, reflectând determinarea și abilitățile sale în ring. Perijoc a fost mai bună în prima repriză, însă nu a reușit să convingă arbitrii în reprizele următoare.

Istoria medaliilor României la box

România nu a mai obținut o medalie olimpică la box din 2004, când Ionuț Gheorghe a câștigat bronzul la categoria 64 kg, la Jocurile Olimpice de la Atena. Performanța Lăcrămioarei Perijoc era așteptată cu mare interes, având în vedere lipsa medaliilor olimpice în acest sport pentru România în ultimele două decenii.

Înfrângerea Lăcrămioarei Perijoc lasă România fără reprezentanți în competițiile de box la Jocurile Olimpice Paris 2024. Acest rezultat subliniază nevoia de investiții și susținere continuă pentru sportivii români, în special în disciplinele în care România a avut în trecut performanțe notabile.

Pentru mai multe informații și actualizări de la Jocurile Olimpice Paris 2024, rămâneți conectați la canalele oficiale de știri și transmisiuni sportive.