Napoli a câștigat campionatul Italiei după 33 de ani

Publicat: 05 mai 2023, 07:49, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Napoli a câştigat titlul în Italia, pentru a treia oară, după ce a remizat în deplasare cu Udinese, scor 1-1, în etapa a 33-a a Serie A. Napoli a mai câştigat trofeul în Italia în 1987 şi 1990, cu Diego Maradona în echipă.

Cu cinci etape înainte de finalul campionatului, Napoli are 80 de puncte, în timp ce echipa de pe locul secund, Lazio, are 64 de puncte.

În meciul disputat joi seară, Udinese a deschis scorul prin Lovric, în minutul 13, dar Napoli a egalat prin Osimhen, în minutul 52. Imediat după meci, suporterii napoletani au aprins fumigene și torțe și au plâns de fericire.

Propritarul clubului Napoli este Aurelio De Laurentiis (73 de ani). Omul de afaceri a salvat-o pe Napoli în 2004, când clubul avea datorii de zeci de milioane de euro, și retrogradase în a treia ligă italiană.

„Acesta este încununarea unei așteptări de 33 de ani. Când am ajuns aici, am zis că ne va lua 10 ani să ajungem în Europa, ceva ce am realizat anticipat, și alți 10 ani să câștigăm Scudetto. Am reușit asta mai devreme de asemenea!

Acum ne lipsește să câștigăm încă un titlu și Champions League. Acest proiect nu se oprește aici, acesta este doar un punct de plecare. Luciano Spalletti va continua aici”, a precizat De Laurentiis.