Performanță fantastică în tenis. Un român e în semifinalele Turneului Campionilor

Publicat: 18 oct. 2024, 21:03, de Alexandru Bogdan Grigoriev, în SPORT , ? cititori

Tânărul tenisman român Luca Preda, numărul cinci mondial, s-a calificat vineri, 18 octombrie, în semifinalele Turneului Campionilor pentru juniori (ITF Junior Finals) de la Chengdu (China).

El a reușit să ajungă la acest nivel al competiției din China după ce l-a învins pe sud-coreeanul Jangjun Kim cu 6-4, 6-2.

.Preda (18 ani) a câştigat astfel Grupa B, cu două victorii, 6-3, 4-6, 6-3 cu britanicul Charlie Robertson şi 6-4, 6-2 cu Kim, El a fost învins de cehul Maxim Mrva, cu 6-3, 7-6 (10/8), joi, în al doilea meci al său.

Robertson s-a calificat şi el în penultimul act, după ce l-a întrecut pe Maxim Mrva cu 6-4, 6-3. Jodar a reuşit trei victorii, iar Rottgering s-a clasat pe locul secund, cu două victorii, urmând să joace, sâmbătă, în semifinale cu Preda.

Câștigătorii turneului, atât la masculin, cât și la feminin, vor câștiga câte 850 de puncte în clasamentul individual mondial. Deasemenea, ei vor beneficia și de granturi de călătorie în valoare de 19.000 USD pentru a participa la competiții internaționale. La turneu participă primii opt clasați juniori din lume, la masculin, respectiv la feminin. Ultimii clasați vor beneficia și ei de câte 6.000 USD ca granturi de călătorie.

Câștigătorii beneficiază și de integrarea în programe de stimulare a performanței.