17:02 • ACTUALITATE
Plângere penală împotriva președinților Camerei Deputaților și Senatului; de ce ar putea da cu „subsemnatul„ cei doi
![Plângere penală împotriva președinților Camerei Deputaților și Senatului; de ce ar putea da cu „subsemnatul„ cei doi](https://media.puterea.ro/_bIDFEkgiEfbggplbQ_bGRQsPDA=/1200x675/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/02/scandal.jpg)
Puterea
Scandalul suspendării președintelui Klaus Iohannis continuă. Miercuri, Birourile permanente ale Camerei Deputaților și Senatului au respins, din nou, solicitarea SOS, AUR și POT privind suspendarea lui Klaus Iohannis din funcția de președinte. Motivul a fost acela că, între timp, au demisionat doi parlamentari SOS, iar solicitarea nu mai întrunea numărul necesar de semnături.
Imediat, au intrat pe fir parlamentarii USR care au semnat în locul acestora, dar, cu toate acestea, cererea a fost respinsă de conducerea Parlamentului.
Ulterior, parlamentarii din Partidul Oamenilor Tineri au anunțat că depun plângere penală împotriva lui Ilie Bolojan şi împotriva lui Ciprian Şerban, preşedinţii celor două Camere ale Parlamentului. Motivul este „refuzul abuziv al acestora de a oferi posibilitatea parlamentarilor să voteze suspendarea lui Klaus Iohannis„.
„Au refuzat miercuri pentru a II-a oară să adauge pe ordinea de zi solicitarea pentru suspendarea cetăţeanului Iohannis, semnată de parlamentarii POT, SOS, AUR şi USR, deşi au fost respectate toate procedurile.
Au fost depuse în şedinţa Birourilor Permanente Reunite 157 de semnături. Deşi Ilie Bolojan şi Ciprian Şerban amână să introducă pe ordinea de zi cererea de suspendare semnată de POT, pentru a avea timp să rupă din parlamentarii care vor vota suspendarea, iată că demersul lor are un efect contrar. Toată opoziţia este unită acum împotriva Coaliţiei. USR s-a alăturat demersului iniţiat de POT”, anunță un comunicat al POT.
Procedural, în urma depunerii semnăturilor, cerea de suspendare trebuia să intre ‘de îndată’ pe ordinea de zi pentru a fi supusă la vot. Trecerea ei spre aprobare prin BPR este un abuz, susțin cei de la POT.
Nu BPR-ul este cel care decide intrarea pe ordinea de zi a solicitării de suspendare. Corect procedural, ea intră automat, au mai explicat parlamentarii.
Cine sunt cei vizați
Semnatarii plângerii penale mai spun că liberalii Ilie Bolojan, Gabriel Andronache și Daniel Fenechiu îl ţin pe cetăţeanul Iohannis la Cotroceni, pe banii românilor, călcând în picioare şi voinţa oamenilor şi regulamentul Parlamentului şi Constituţia.
În același comunicat mai este explicat că regulamentul prevede ca ei să informeze Preşedintele neîntârziat cu data şi ora şedinţei de plen în care se va vota de către parlamentari suspendarea.
Parlamentarii au mai transmis că dovadă a corectitudinii procedurale a felului în care POT a depus semnăturile este şi faptul că niciunul din cei doi preşedinţi ai Camerelor nu a notificat în scris Grupul POT că ar exista nereguli legate de depunere, nici astăzi, nici data trecută.
„POT va depune plângere penală pentru abuz în serviciu împotriva acestor uzurpatori ai democraţiei din România. Este din ce în ce mai evident că oamenii ăştia consideră că ţara e bunul lor personal şi îşi permit să facă ce vor cu România şi românii. Ce nu vor ei să înţeleagă este că epoca lor s-a terminat!” a transmis Anamaria Gavrilă, liderul Partidului Oamenilor Tineri.
Președinta POT a mai anunțat că formațiunea politică pe care o conduce va strânge din nou semnăturile de la colegii parlamentari şi le va depune până când Bolojan şi Şerban vor fi obligaţi să introducă suspendarea lui Iohannis pe ordinea de zi.
„Pot sustrage orice din dosar„
Președinta POT a afirmat, la Parlament, că se poate sustrage orice din dosar.
„Domnul Fenechiu, când a văzut că pierde situaţia de sub control şi Bolojan era şocat, adică săracul nu ştia de el. Atunci, domnul Fenechiu a venit şi a zis că noi nu am pus de fapt la mapă întreaga iniţiativă scrisă, pentru că ei au sustras-o din dosar. Deci, ei pot să sustragă din dosar inclusiv semnăturile şi să ne trezim: „a, nu aveţi semnăturile”. Şi noi cum putem dovedi asta? Pentru că, atunci când tu înregistrezi, ţi se dă ştampilă doar pe prima pagină. Avem totuşi aceste peste 155 de semnături. Nu vom renunţa”, a spus deputata.
Liderul deputaţilor USR, Ionuţ Moştenu, a anunțat că procedura trebuie demarată, pentru că, în mod normal, Klaus Iohannis ar fi trebuit să-și dea demisia din luna decembrie.
„Procedura asta trebuie demarată. Am spus de nenumărate ori că dacă ajunge la vot, noi vom vota pentru suspendarea preşedintelui Iohannis, pe care îl considerăm un preşedinte care este ilegitim acolo, are legalitatea de partea lui prin decizia Curţii Constituţionale, însă moral ar fi trebuit să-şi dea demisia din decembrie. (…) Noi vom semna pentru că această cerere, care e legitimă. Trebuie să ajungă în plen şi în plen se decide ce se întâmplă”, a transmis Moşteanu.