Noi arestări în cazul tezaurului dacic furat în Olanda
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/04/Captura-ecran-250.jpg)
Poliția olandeză a operat noi arestări în dosarul legat de furtul tezaurului dacic din Muzeul Drents. Până acum, fuseseră reținute cinci persoane în legătură cu acest jaf.
Poliția olandeză a arestat, miercuri, doi noi suspecți în ancheta privind furtul de artă de la Muzeul Drents. Este vorba despre doi tineri, unul în vârstă de 20 de ani, iar celălalt de 18 ani, ambii din Heerhugowaard. Unul dintre ei este bărbatul care apare în imaginile de la un magazin de bricolaj din Assen, scrie RTV Drenthe.
Imediat după arestări, a fost percheziţionată o casă din Heerhugowaard. Mai devreme în cursul zilei, poliţia percheziţionase deja o casă din Opmeer şi un spaţiu comercial din Heerhugowaard.
În timpul percheziţiilor, Coiful de la Coţofeneşti şi brăţările de aur furate nu au fost găsite. Poliţia a confiscat, însă, suporturi de date digitale, care sunt cercetate în continuare.
Nu a fost prima dată când poliţia din apropierea Heerhugowaard a percheziţionat clădiri în legătură cu furtul de artă. La sfârşitul lunii trecute, a fost efectuată o anchetă într-o casă şi într-un sediu comercial din acelaşi oraş. O parte dintre suspecţii care se află în prezent în arest provin din Heerhugowaard.
Cinci suspecţi au fost deja arestaţi. Aceştia sunt trei bărbaţi în vârstă de 26, 34 şi 36 de ani şi o femeie în vârstă de 40 de ani, toţi din Heerhugowaard. Femeia a fost eliberată în urmă cu o lună, dar rămâne suspectă în acest caz. Ulterior, a fost arestat un bărbat în vârstă de 36 de ani din Alkmaar.
În cazul suspecţilor reţinuţi, o primă audiere publică va avea loc în 9 mai. Ulterior, instanţa va decide cu privire la prelungirea arestului preventiv, iar Parchetul va furniza informaţii actualizate cu privire la anchetă.