Portugalia în sferturile de finală după victoria împotriva Sloveniei la loviturile de departajare

Publicat: 02 iul. 2024, 06:08, de Andrei Ceausescu, în SPORT , ? cititori

Echipa națională a Portugaliei a avansat în sferturile de finală ale Campionatului European din Germania după ce a învins Slovenia la loviturile de departajare, scorul fiind 0-0 după 120 de minute de joc (3-0 în favoarea Portugaliei la loviturile de departajare).

În minutul 4, selecționata condusă de Roberto Martinez a avut o ocazie importantă de gol. După un corner, mingea a ajuns la Ruben Dias, însă fundașul de la Manchester City a trimis peste poartă.

Cristiano Ronaldo a avut și el o ocazie în minutul 34, dar lovitura liberă a sa a trecut pe deasupra barei.

În prelungirile primei reprize, Portugalia a ratat cea mai mare ocazie a meciului. Palhinha a șutat puternic, dar mingea a lovit bara porții apărate de Oblak.

Cristiano Ronaldo a fost aproape de deschiderea scorului din nou, de data aceasta dintr-o lovitură liberă, dar șutul său a fost respins de Oblak.

În minutul 61, slovenii au irosit și ei o ocazie importantă de a marca. Sesko a șutat din interiorul careului, dar mingea a trecut peste poartă.

Portugalia putea marca în minutul 88, dar Cristiano Ronaldo nu a reușit să îl învingă pe Oblak dintr-o poziție excelentă, portarul sloven respingându-i șutul. Meciul a mers în prelungiri, unde Portugalia a avut o altă ocazie de a marca. Cristiano Ronaldo a executat o lovitură de la 11 metri, dar Oblak a respins cu o paradă senzațională în bara porții. La pauză, Ronaldo a fost consolat cu greu de colegii săi, fiind vizibil emoționat. Replică Sloveniei a venit în a doua repriză de prelungiri, când Sesko a fost singur cu portarul, dar nu a reușit să îl învingă pe Costa, care a respins cu piciorul.

La loviturile de departajare, portarul Costa a fost eroul Portugaliei, reușind să apere penalty-urile executate de Ilicic, Balkovec și Verbic. Cristiano Ronaldo a deschis seria pentru echipa portugheză, marcând, și apoi și-a cerut scuze de la suporterii Portugaliei.