Povestea unei înfrângeri care nu ne întristează: Ne-am luptat de la egal la egal cu a treia forță a lumii

Publicat: 23 iun. 2024, 06:31, de Andrei Ceausescu, în SPORT , ? cititori

Naționala României s-a confruntat sâmbătă seara cu naționala Belgiei: O echipă formată din jucători cu experiență redusă la cluburile de top din Europa, recent promovați în prima ligă din Italia sau din cluburi din Asia, împotriva unei echipe cu jucători de talie mondială precum De Bruyne, Lukaku, Doku, de la Manchester City sau AS Roma.

Valoarea echipei naționale a României se situează ușor peste 90 de milioane de euro, în timp ce valoarea celor trei jucători belgieni depășește valoarea întregului lot al României. Cu toate acestea, pe teren diferența nu a fost atât de evidentă, iar echipa tricoloră pleacă către ultimul meci de grupă ocupând locul întâi și cu șanse serioase de calificare în optimi.

România, clasată pe locul 47 în lume, a fost învinsă de Belgia, echipa clasată pe locul al treilea în clasamentul FIFA, cu scorul de 2-0, în cea de-a doua etapă a grupelor la EURO 2024. Echipa condusă de Edward Iordănescu a reușit să țină piept belgienilor, deși aceștia valorează de șase ori mai mult și evoluează la cluburi de top din Europa.

Lukaku, jucătorul de la AS Roma, a contribuit la primul gol al belgienilor, pasând decisiv către Tielemans, jucător la Aston Villa, care a deschis scorul în minutul 2. La finalul primei reprize, echipa condusă de selecționerul Domenico Tedesco a condus, având mai multe ocazii de gol la poarta apărată de Niță.

În repriza a doua, România a început mai bine, dar nu a reușit să fructifice oportunitățile de a marca. Mihăilă și Mann au întâmpinat dificultăți în a-l învinge pe Casteels, portarul lui Wolfsburg, evaluat la peste șapte milioane de euro. Tricolorii au încercat să egaleze fără succes, iar golurile au fost marcate de jucătorii lui Tedesco. În minutul 80, De Bruyne a închis practic orice șansă a României la un rezultat istoric, finalizând o acțiune lungă a echipei belgiene prin marcarea unui gol lângă Niță.

Florin Niță a fost remarcat ca fiind cel mai bun jucător al României în meciul cu Belgia. Portarul echipei Gaziantep, clasată pe locul 11 în campionatul Turciei, a făcut nu mai puțin de șapte intervenții salvatoare, în timp ce portarul belgian a avut de apărat doar patru șuturi expediate de tricolori.

Echipa condusă de Edward Iordănescu are un lot evaluat la 92 de milioane de euro conform site-urilor specializate. În comparație, Belgia, sub conducerea lui Domenico Tedesco, are o valoare de peste 584 de milioane de euro.

În grupa tricolorilor, toate echipele sunt la egalitate de puncte înainte de ultima etapă: România va juca împotriva Slovaciei în următorul meci. Partida este programată miercuri, de la ora 19:00. O victorie sau un rezultat de egalitate ar asigura calificarea în optimile EURO 2024.