Războiul economic declanșat de Trump se încinge. Canada și China s-au plâns la OMC, iar guvernatorul Băncii Angliei transmite un avertisment
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/03/148391_156756_2657.jpg)
Decizia administrației Trump de a impune taxe vamale de 25% produselor provenite din Canada, Mexic și China a declanșat un război comercial la nivel global. Țările vizate au reacționat imediat, adoptând măsuri similare. Uniunea Europeană, amenințată și ea de Donald Trump, stă în expectativă, deocamdată. OMC a fost sesizată de Canada și China asupra măsurilor.
Canada a depus în mod oficial o plângere la Organizaţia Mondială a Comerţului (OMC), la fel ca și China, în pofida unei aluzii a lui Donald Trump cu privire la un posibil compromis privind taxele vamale, confirmă miercuri, 5 martie, OMC, relatează AFP.
Plângerea vizează taxe vamale de 25% impuse de către administraţia americană unei majorităţi a produselor importate de către Statele Unite.
Marţi, ambasadoarea Canadei la OMC, cu sediul la Geneva, Nadia Theodore, sublinia că ”decizia Statelor Unite nu ne lasă altă opţiune”, într-un mesaj postat pe reţeaua de socializare LinkedIn.”Am cerut consultări la OMC cu Guvernul Statelor Unite pe tema taxelor vamale nejustificate impuse Canadei”, scria ea.
Un reprezentat al OMC a confirmat depunerea unei plângeri, în urma unei plângeri depuse de către China, vizată la rândul său de un regim tarifar vamal punitiv – un instrument predilect al preşedintelui Donald Trump.
Nadia Theodore sublinia în mesajul său că a purtat, cu această ocazie, un costum creat de Lesley Hampton, o creatoare de modă din cadrul Primei Naţiuni ”Anishinaabe şi canadiene”.Este vorba despre un gest de încurajare a canadienilor să cumpere mai degrabă produse locale decât americane.
Guvernatorul Băncii Angliei îndeamnă la dialog
Guvernatorul Băncii Angliei (BoE), Andrew Bailey, a cerut, miercuri, Statelor Unite să-și rezolve temerile privind economia mondială mai degrabă prin dialog și nu prin tipul de taxe vamale impuse săptămâna aceasta de președintele Donald Trump, transmite Reuters.
Adresându-se parlamentarilor britanici, Bailey a afirmat: „Dacă crezi că economia mondială se confruntă cu dezechilibre, locul unde rezolvi aceste probleme este un forum multilateral, și nu prin acțiuni bilaterale”.
Bailey a atras atenția asupra faptului că China înregistrează un excedent de cont curent „extrem de ridicat” și a scos în evidență anunțul„’destul de radical” al Germaniei, o altă țară cu excedent ridicat, privind un fond de 500 miliarde de euro pentru investiții în infrastructură și apărare.
Guvernatorul Băncii Angliei susține că o retragere a Statelor Unite de la Fondul Monetar Internațional și Banca Mondială „ar fi extrem de dăunătoare pentru omenire”, și a adăugat că Scott Bessent, secretarul Trezoreriei americane, a spus că el crede într-o abordare multilaterală.