Revenire spectaculoasă pentru Mircea Lucescu: România învinge Kosovo cu 3-0 în primul meci din Liga Națiunilor

Publicat: 06 sept. 2024, 23:53, de Autor: Andrei Ceausescu, în SPORT , ? cititori

După o pauză de 38 de ani, Mircea Lucescu a revenit pe banca naționalei de fotbal a României cu o victorie convingătoare, în primul meci din Liga Națiunilor. „Tricolorii” au învins Kosovo cu 3-0 la Pristina, într-o întâlnire în care au demonstrat o abordare tactică impecabilă și o maturitate remarcabilă.

În fața unei echipe kosovare care a presat intens dar haotic, România a reușit să se impună grație golurilor lui Man, Răzvan Marin (penalty) și Drăguș. În ciuda unei atmosfere extrem de ostile, cu aproape 14.000 de suporteri în tribună și un mediu nefavorabil, „tricolorii” au gestionat meciul cu răceală și eficiență.

Lucescu, revenit pe banca echipei naționale după o pauză îndelungată, a ales să păstreze formula de succes folosită la Euro, utilizând aceeași tactică 4-1-4-1. Această decizie a demonstrat încrederea în echipa existentă și dorința de a aduce continuitate într-un moment de schimbare.

Kosovo a început meciul cu un atac agresiv, folosind un sistem riscant 2-4-4 care a lăsat apărarea expusă. România a rezistat presiunii inițiale și a profitat de ocaziile sale. Man a deschis scorul cu o execuție spectaculoasă în minutul 40, în timp ce Răzvan Marin a transformat un penalty pentru 2-0. Mihăilă a lovit bara în prima repriză, dar Drăguș a închis conturile în minutul 80 cu un al treilea gol.

În apărare, Drăgușin a fost excepțional, reușind să neutralizeze toate încercările adversarilor de a marca. Performanța sa a fost esențială pentru păstrarea unei porți neînvadate și a contribuit la menținerea unui rezultat favorabil.

România se află acum pe primul loc în grupă, cu 3 puncte și un golaveraj de 3-0. Urmează un meci important cu Lituania, iar echipa națională are șansa de a-și consolida poziția în clasament și de a visa la o calificare la turneul final al Mondialului.