România-Belgia: Nemții ne-au caracterizat într-un singur cuvânt

Publicat: 23 iun. 2024, 16:32, de Andrei Ceausescu, în SPORT , ? cititori

România a suferit o înfrângere în fața Belgiei, cu scorul de 0-2, în etapa a doua a fazei grupelor de la EURO 2024, însă echipa națională română menține șansele de calificare în optimile de finală ale competiției.

Sub conducerea lui Edi Iordănescu, jucătorii au început meciul cu un handicap de 0-1, după ce Belgia a marcat rapid, la doar 74 de secunde, prin Tielemans, după o pasă de la Lukaku. Portarul Niță a avut intervenții providențiale împotriva atacanților puternici ai Belgiei, iar România a avut ocazii notabile prin Mihăilă și Man.

Publicația germană Bild i-a descris pe jucătorii români printr-un singur cuvânt după meciul Belgia – România: „Curajoși”. Belgienii au reușit să mai înscrie o dată în minutul 80. Apărarea noastră, care s-a descurcat admirabil în multe situații dificile, a cedat neașteptat la o degajare a portarului Casteels. De Bruyne a scăpat de marcajul fundașilor centrali, a marcat pe lângă Niță și a stabilit scorul final. „Belgia a marcat rapid, Lukaku sărbătorind prea devreme”, au titrat jurnaliștii de la Bild după meci, referindu-se la golul anulat al lui Romelu Lukaku pentru un ofsaid extrem de mic. Aceeași publicație a scris că „România a fost curajoasă, ratând cea mai mare ocazie în minutul 68”.