România învinge Lituania: Mircea Lucescu și VAR-ul, eroii unei seri pe muchie de cuțit

Publicat: 09 sept. 2024, 23:54, de Autor: Andrei Ceausescu, în SPORT , ? cititori

Într-un meci tensionat și plin de emoții, România a trecut cu 3-1 de Lituania, însă victoria nu a venit ușor. Echipa națională a fost modestă în prima parte a confruntării, dar schimbările inspirate ale lui Mircea Lucescu și intervențiile VAR-ului au salvat situația, transformând un joc ce părea pierdut într-o victorie decisivă.

Debutul lui Lucescu acasă, într-un „templu” rival

Acesta a fost primul meci al României pe teren propriu după un Euro 2024 lăudabil și, totodată, revenirea lui Mircea Lucescu acasă, după ani buni de absență. Și nu oriunde, ci tocmai pe stadionul Ghencea, un loc simbolic pentru rivalii săi de-o viață, dar care acum este casa echipei naționale pe care antrenorul trebuie să o ducă la Mondial. Atmosfera din tribune era una specială, cu un stadion colorat în galben, umplut de voci tinere și entuziaste, chiar dacă ultrașii nu au ratat ocazia să își exprime nemulțumirile tradiționale.

România a început bine, deschizând scorul rapid, prin Mihăilă (minutul 4), care a scuturat plasa cu un șut bine plasat, în urma unei pase excelente de la Stanciu. Cu toate acestea, entuziasmul inițial a fost repede temperat de o Lituanie hotărâtă să nu se lase intimidată.

Lituania răspunde, România cedează inițiativa

După o perioadă de dominare, lituanienii au început să pună presiune. Târnovanu, singura schimbare făcută de Lucescu față de meciul anterior, a avut câteva intervenții cheie, blocând șuturile periculoase ale lui Lasickas și Matulevicius. Totuși, în minutul 24, Lituania a egalat prin Armandas Kučys, care a marcat dintr-un unghi dificil, după mai multe tentative ratate ale adversarilor pe partea lui Rațiu.

Acesta a fost momentul de cotitură al partidei. România părea să piardă controlul jocului, iar moralul echipei se clătina vizibil. În fața unui teren dificil și a unui adversar ambițios, echipa tricoloră a părut să alerge în gol, menajându-se de frica accidentărilor.

Mircea Lucescu și VAR-ul schimbă cursul jocului

Cu un 1-1 care se simțea deja ca o înfrângere, România a început repriza a doua sub presiunea tribunei, dar și a propriei istorii recente. Schimbările au fost esențiale: Lucescu a trimis în teren jucători de impact, precum Olaru, Mitriță și Ianis Hagi. Totuși, liniștea a venit de la o altă sursă.

VAR-ul a jucat un rol crucial, anulând un gol controversat al Lituaniei pentru un fault asupra lui Târnovanu. Apoi, în minutul 84, același VAR a semnalat un fault asupra lui Ianis Hagi în careu, oferindu-le românilor șansa unui penalty. Răzvan Marin a transformat fără emoții, aducând din nou România în avantaj.

Cu Lituania în cădere liberă, Mitriță a sigilat soarta meciului în prelungiri, marcând pentru 3-1 după o fază personală spectaculoasă. Momentul a fost unul emoționant, cu jucătorul alergând direct în brațele lui Mircea Lucescu, simbolizând victoria muncită și bine gestionată de legendarul antrenor.

Mircea Lucescu: Stăpânul norocului și ghinionului

La final, România a obținut o victorie importantă, dar cu emoții. Il Luce a demonstrat încă o dată că experiența și intuiția sa pot face diferența în momentele cheie. Ghencea, pentru o seară, a fost scena pe care România a reușit să îmbine talentul individual cu șansa oferită de tehnologie, sub privirea atentă a unui antrenor care rămâne stăpân atât pe ghinion, cât și pe noroc.

Penaltyuskas și geniul etern al lui „Il Luce”! România rezolvă pe final „puzzle-ul” Lituania și conduce detașat grupa din Liga Națiunilor!

Echiple de start în România – Lituania

România: Târnovanu – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – M. Marin – Man, Stanciu, Răzvan Marin, Mihăilă – Drăguș;
Selecționer: Mircea Lucescu
Rezerve: Niță, L. Popescu – Manea, Ghiță, Alibec, Chipciu, Hagi, Coman, Artean, Olaru, Mitriță, Sorescu

Lituania: Gertmonas – Sirvys, Girdvainis, Lakiatas, Tutuskinas, Lasickas – Matulevicius, Slivka, Vorobjovas, Dolznikov – Kukys
Rezerve: Bertasius, Mikelionis, Milasius, Kazukolovas, Upstas, Paulauskas, Kalinauskas, Vareika, Verbickas, Paulauskas, Barauskas, Antanavicius
Selecționer: Edgaras Jankauskas

Stadion: Steaua (București);
Arbitru: Rade Obrenovic (Slovenia);