Rompetrol redeschide o instalație închisă pentru că piața n-a fost deloc favorabilă
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/04/Rompetrol-Rafinare-LDPE.jpg)
Rompetrol Rafinare anunță reluarea producției la instalația de Polietilene de Joasă Densitate (LDPE) la începutul lunii mai, după o perioadă de oprire din cauza contextului de piață nefavorabil. În prezent, compania efectuează ultimele teste tehnologice pentru repunerea în funcțiune a instalației, care a fost oprită la sfârșitul anului 2023.
Investiția în repornirea instalației se ridică la 1,5 milioane de dolari și face parte din strategia Rompetrol Rafinare de consolidare a poziției sale ca unic producător național de polimeri. Yedil Utekov, Director Producție și Servicii Industriale al KMG International (Rompetrol), a subliniat importanța acestei reporniri, afirmând că „cererea în creștere pentru produsele petrochimice ne-a determinat să reactivăm instalația LDPE, ceea ce va duce la un progres vizibil al diviziei de petrochimie, care a depins în ultima perioadă doar de Instalația de Polipropilenă (PP)”.
Rompetrol Rafinare estimează că această măsură va întări statutul de lider al companiei pe piața polimerilor din România, susținând diverse industrii locale prin produsele fabricate în cadrul instalației LDPE, care includ filme termocontractibile, saci groși și filme subțiri pentru ambalaje.
Instalația LDPE a trecut recent printr-o revizie generală, care a inclus verificări și teste de siguranță, precum și reautorizarea echipamentelor. Aceste lucrări au fost realizate sub coordonarea Rominserv, contractorul general al grupului, cu ajutorul unor subcontractori specializați.
În plus, pentru a sprijini producția, instalația va utiliza un compresor cu o putere instalată de 6,8 MW, cel mai mare echipament de acest tip din rafinărie, iar etilena va fi stocată într-un rezervor criogenic special, menținut la -103 grade Celsius. Etilena este o materie primă crucială în industria petrochimică, cu cerere crescută la nivel global, iar lipsa stocurilor în rafinăriile care produc etilenă a influențat disponibilitatea acestei materii prime.
Instalația LDPE va produce aproximativ 75.000 de tone de polietilenă pe an, contribuind astfel semnificativ la oferta internă de produse petrochimice. În 2024, divizia de petrochimie a procesat 83.000 de tone de propilenă și a generat o producție totală de 60.000 de tone de polimeri, iar pentru 2025, Rompetrol Rafinare vizează producerea a 145.000 de tone de polimeri.
Rompetrol Rafinare a subliniat că, în perioada în care instalația a fost oprită, nu au fost afectate măsurile legate de personal, compania redistribuind angajații și asigurându-se că nu au fost luate decizii care să aibă un impact negativ asupra acestora. Aceasta reflectă angajamentul Rompetrol de a rămâne un angajator stabil și de încredere, chiar și într-un context economic volatil.
Instalația LDPE a fost activă pentru prima dată în 1988 și a trecut prin multiple etape de oprire și modernizare. După o perioadă de conservare între 1996 și 2005, instalația a fost repornită în 2006, iar modernizarea sa, inclusiv construcția unui terminal criogenic pentru aprovizionarea cu etilenă, a implicat o investiție semnificativă. După zece ani de funcționare continuă, instalația a fost oprită în noiembrie 2023, iar acum, cu contextul pieței mai favorabil, Rompetrol Rafinare este pregătită să reia producția.