Simona Halep obține prima victorie după 778 de zile

Publicat: 02 oct. 2024, 16:58, de Cristian Matache, în SPORT , ? cititori

Simona Halep, la 33 de ani și clasată pe locul 1130 WTA, a revenit în circuit cu o victorie impresionantă, învingând-o pe Arina Rodionova (34 de ani, 114 WTA) în primul tur al turneului WTA de la Hong Kong. Aceasta este prima sa victorie după o pauză de 778 de zile, ultima fiind înregistrată pe 17 august 2022, când a învins-o pe Anastasia Potapova la Cincinnati.

După o perioadă de doi ani marcată de suspendări, accidentări și dificultăți emoționale, Halep a disputat al treilea meci de la revenire, încercând să-și regăsească ritmul. În acest an, ea a mai evoluat la Miami, în martie, imediat după reducerea suspendării sale la nouă luni, însă a pierdut în fața Paulei Badosa. În luna mai, la un turneu WTA 125 la Paris, a fost nevoită să se retragă din cauza unor dureri la genunchi.

Alături de antrenorul său, Daniel Dobre, fostul lider mondial și-a arătat determinarea de a reveni în topul tenisului mondial, oferind un spectacol de tenis de înaltă calitate, în ciuda provocărilor fizice și mentale întâmpinate în ultimii ani.

Un meci cu suișuri și coborâșuri

În primul set, Halep a controlat autoritar jocul, învingând-o pe Rodionova cu 6-2 în doar 31 de minute. Cu un serviciu eficient și reverul în lung de linie etalat din plin, Simona a părut că și-a regăsit forma care a consacrat-o.

Al doilea set a fost însă mult mai dificil. Românca a simțit primele semne de oboseală, iar Rodionova a profitat de acest lucru, preluând conducerea cu 3-0. După un game lung și epuizant, Halep a reușit să intre în joc, revenind spectaculos și egalând la 4-4. Cu toate acestea, efortul depus a fost vizibil, iar setul a fost câștigat de Rodionova cu 6-4.

Un final de meci dramatic

Setul decisiv a început cu un ritm intens, dar Simona a simțit dureri la coapsa dreaptă după schimburile lungi. Deși a reușit să facă break și a luptat pentru a-și menține avantajul, Rodionova a egalat rapid. Cele două jucătoare au continuat să servească bine, dar Halep și-a găsit din nou forța, făcând break la 4-3 și apropiindu-se de victorie. Cu toate acestea, australiana a reușit să egaleze din nou la 4-4, însă Halep și-a adunat ultimele resurse și a închis meciul cu 5-4, obținând o victorie după 49 de minute de luptă intensă.

Această victorie aduce încredere pentru Simona Halep, care va juca joi în turul următor împotriva Annei Blinkova. Rămâne de văzut cum se va recupera românca după acest efort, mai ales că urmează un alt test fizic și mental în turneul de la Hong Kong.

Primele cuvinte după victorie

„Vreau să vă mulțumesc tuturor pentru faptul că ați venit. M-am simțit foarte bine și a fost o adevărată plăcere să mă întorc pe teren. Am jucat primul meci după câteva luni și mă simt bine, chiar dacă sunt foarte obosită. Vreau să profit de această oportunitate pentru că am primit wildcard. A fost o partidă grozavă! Sunt foarte fericită să fiu aici. Mă bucur de faptul că sunt aici pentru prima dată. Vreau să mă bucur de acest succes. Am simțit presiune după primul set, dar mi-am îmbunătățit nivelul ulterior. Vreau doar să mă recuperez ca să pot juca mâine din nou în fața spectatorilor.

Doar încerc să am grijă de corpul meu pentru că nu știi ce se poate întâmpla. Mâine vreau să fiu pregătită din nou pentru a juca în fața fanilor”, a explicat Simona Halep, imediat după succesul cu sportiva din Australia.

Ce urmează pentru Simona Halep

Pentru Halep, acest turneu reprezintă o oportunitate de a acumula încredere și a testa limitele fizice înainte de a începe pregătirea pentru sezonul următor. Alături de antrenorul său, Daniel Dobre, românca continuă să arate că este hotărâtă să revină la cel mai înalt nivel. Partida sa următoare este programată pentru joi dimineața, împotriva Annei Blinkova, după meciul dintre Gabriela Ruse și Alja Tomljanovic.