Spania-Anglia, marea finală a Campionatului European de fotbal, 2024

Publicat: 14 iul. 2024, 21:18, de Andrei Ceausescu, în SPORT , ? cititori
Actualizări
00:38, 14 Jul. 2024

Presa din Spania e în delir

Cotidianul Marca a titrat: „Al patrulea este aici! Suntem din nou campionii Europei”.

„Oyarzabal îi aduce Spaniei al 4-lea Campionat European în minutul 86. Ce finală, ce campionat face Spania, care a câștigat toate jocurile. Plânge Dani Carvajal, care a făcut un meci spectaculos și care închide cel mai bun sezon din viața sa. Dani Olmo, care a fost unul dintre marii eroi, plânge. Laporte plânge, toată lumea plânge. CU TOȚII ZÂMBIM”.

Mundo Deportivo a titrat scurt: „Suntem campionii Europei!”. „Ce bucurie pentru întreaga echipă spaniolă care sărbătorește pe teren! Ce frumos, toți jucătorii plâng”.

AS a scris: „Din nou campionii Europei”. „Un gol al lui Oyarzabal în minutul 86 îi oferă Spaniei al patrulea său Campionat European, lucru pe care nimeni nu l-a realizat până acum. Nico a deschis drumul unei victorii care face dreptate fotbalului bun”.

00:35, 14 Jul. 2024

Reacția la cald a lui Harry Kane

„Este greu să exprim în cuvinte ceea ce simțim cu toții acum. A fost un meci greu. Ne-am descurcat bine, am știut să revenim în joc și ne-am chinuit să construim pe această bază. Să primești gol pe final este foarte greu de suportat.

Am revenit pe tot parcursul turneului, avem mentalitatea asta în vestiar. Din păcate, nu am făcut pasul următor, să câștigăm. În prima repriză, ne-am chinuit. Nu am putut ține mingea. A doua repriză a fost mai bună, deși am primit golul. Pe final am fost surprinși de o centrare și asta a fost.

E o nouă oportunitate ratată. Nu e ușor de ajuns în aceste finale. Trebuie să profiți când ajungi acolo și noi nu am făcut-o, din nou. Este extrem de dureros și va durea pentru o lungă perioadă de timp. Gareth va pleca în vacanță și va avea timp să se decidă ce va face în viitor. Am vrut să câștigăm pentru el”, a declarat Harry Kane, citat de BBC.

Jude Bellingham nu și-a putut stăpâni nervii după ce Anglia a pierdut finala

Jude Bellingham hits out in anger after England crash to devastating Euro 2024 final defeat against Spain

00:15, 14 Jul. 2024

Anglia este deprimată

„Anglia este deprimată. Două finale atinse sub conducerea lui Gareth Southgate, două finale pierdute. Se poate vedea durerea de pe teren. Spania a fost pur și simplu prea bună pentru ei astăzi, jucătorii Angliei au stat prea mult în spate în acest meci.

Southgate și-a consolat jucătorii pe teren, ei fiind pur și simplu devastați”, a scris Daily Mail.

„Atât de aproape…dar atât de departe. Agonie, Anglia a pierdut finala istorică de EURO în ultimele minute”, au titrat cei de la Mirror.

„Naționala «Three Lions» suferă o nouă înțepătură în inimă în finala EURO, Southgate și eroii lui au căzut la ultima lovitură. Continuă să trăiești periculos și în cele din urmă vei aluneca și îți vei rupe gâtul. Oamenii lui Gareth Southgate s-au plimbat pe o funie întinsă de-a lungul întregului turneu, fiind conduși în toate cele patru meciuri eliminatorii.

Mikel Oyarzabal a marcat golul victoriei în minutul 86 pentru campionii merituoși ai Spaniei. Anglia a fost slabă în cea mai mare parte a acestui turneu european și a fost complet depășită în marea majoritate a finalei. S-ar putea să fi existat o durere de inimă pe final, dar acesta nu a fost un caz de eșec glorios”, au scris cei de la The Sun.

00:08, 14 Jul. 2024

Rodri, jucătorul Euro 2024!

00:00, 14 Jul. 2024

Bucurie și tristețe

23:51, 14 Jul. 2024

Final de meci!!! SPANIA e noua campioană europeană!

Ar putea fi o imagine cu 2 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi text

23:49, 14 Jul. 2024

Patru minute de prelungire.

23:48, 14 Jul. 2024

Minutul ’90

Ocazie incredibilă pentru Anglia. Olmo respinge cu capul de pe linia porții.

23:47, 14 Jul. 2024

Minutul ’89

Watkins irosește o ocazie, pierzând balonul în careul spaniol.

23:44, 14 Jul. 2024

Minutul ’87 GOOOOL, Spania

Oyarzabal primește o minge în careu de la Cucurella și trimite pe lângă Pickford. Spania conduce cu 2-1!

23:42, 14 Jul. 2024

Minutul ’84

Carvajal și Fabian Ruiz încearcă să creeze o fază periculoasă dar sunt blocați. La faza următoare, Spania obține o lovitură de colț, rămasă fără rezultat pe tabela de marcaj. Spania se menține în atac, Lamine Yamal centrează și Pickford blochează.

23:40, 14 Jul. 2024

Minutul ’82

Ocazie uriașă pentru Spania. Lamine Yamal trimite din careu, Pickford respinge incredibil.

23:38, 14 Jul. 2024

Fanii englezi din tribune fac o atmosferă senzațională.

23:36, 14 Jul. 2024

Minutul ’78

Corner pentru Spania! Centrarea lui Nico Williams, Fabian Ruiz reia stângaci și faza se încheie.

23:33, 14 Jul. 2024

Minutul ’75

Anglia  este pe val. Saka pătrunde din lateral și este blocat.

23:30, 14 Jul. 2024

Minutul ’73 GOOOOL, Anglia

Palmer trimite cu latul din afara careului pe lângă Unai Simon, mingea fiind ușor deviată de un apărător spaniol. Spania-Anglia 1-1.

23:29, 14 Jul. 2024

Minutul ’71

Carvajal greșește în jumătatea proprie și Watkins pierde ocazia unui atac periculos.

23:26, 14 Jul. 2024

Minutul ’69

Spania continuă să preseze apărarea Angliei. Lamine Yamal trimite în careu cu capul și mingea este respinsă în corner. Pickford boxează după o centrare în careu. Șut peste poartă a lui Fabian Ruiz. Spania controlează jocul.

23:25, 14 Jul. 2024

Minutul ’66

Ocazie imensă pentru Spania! Lamine Yamal pătrunde periculos pe centru, șutează și Pickford respinge cu greu în corner.

23:23, 14 Jul. 2024

Minutul ’65

Lansare în careu pentru Watkins dar mingea iese în afara terenului. Jucătorul englez a cerut lovitură de la colț, dar arbitrul nu l-a luat în seamă.

23:22, 14 Jul. 2024

Minutul ’65

Ocazie pentru Anglia. Bellingham trimite un șut pe lângă poarta lui Unai Simon!

23:21, 14 Jul. 2024

Minutul ’63

Foden trimite în careu dar mingea este respinsă de către apărarea spaniolă.

23:20, 14 Jul. 2024

Minutul ’61

Gareth Southgate decide să facă o schimbare. Ollie Watkins (Anglia) îl înlocuiește pe Harry Kane.

23:14, 14 Jul. 2024

Minutul ’56

Atacuri în cascadă ale Spaniei. Morata trimite pe lângă Pickford și mingea este respinsă de apărarea engleză. Urmează o intrare periculoasă a lui Nico Williams. Șutul acestuia trece pe lângă poarta lui Pickford.

23:13, 14 Jul. 2024

Minutul ’55

Intrare pe centru a lui Morata. Șutul său este blocat de Guehi.

23:12, 14 Jul. 2024

Minutul ’53

John Stones (Anglia) a primit un cartonaş galben pentru o intrare urâtă.

23:10, 14 Jul. 2024

Lamine Yamal devine cel mai tânăr jucător care contribuie la marcarea unui gol în istoria turneelor finale.

23:08, 14 Jul. 2024

Minutul ’51

Atac prelungit al Angliei. Centrare slabă a lui Walker.

23:07, 14 Jul. 2024

Minutul ’49

Ocazie uriașă pentru Spania! Olmo primește foarte bine de la Carvajal și trimite puțin pe lângă poarta lui Pickford.

23:04, 14 Jul. 2024

Minutul ’46: GOOOOOL, Spania

Lamine Yamal intră spectaculos, pasează în lateral către Nico Williams și acesta trimite pe lângă Pickford. Spania conduce cu 1-0!

A fost plictisitor, nu-i așa?

Prima repriză nu a încântat pe nimeni. Football365 a spus clar că meciul a fost plictisitor.

Întâlnire regală

Prințul de Wales și regele Felipe al VI-lea al Spaniei s-au salutat călduros în tribune înainte de începerea meciului final al UEFA Euro 2024.

22:46, 14 Jul. 2024

Pauză la Berlin, 0-0

Prima repriză a fost controlată mai mult de Spania, care nu a avut niciun șut pe poartă. Spectacolul a cam lipsit, meciul fiind foarte tensionat.

22:44, 14 Jul. 2024

Minutul ’45

Șut periculos a lui Kane, blocat de Rodri. Lovidură liberă pentru Anglia de la 25 de metri, lateral dreapta. Rice centrează, Foden trimite din cădere și Unai Simon prinde.

22:41, 14 Jul. 2024

Minutul ’43

Morata este lansat foarte bine în careul englez. Stones se apără bine și trimite în corner.

22:40, 14 Jul. 2024

Minutul ’41

Un nou atac al Angliei, fără niciun rezultat.

22:39, 14 Jul. 2024

Minutul ’40

Posesie prelungită a Angliei. Shaw se apropie de careu și este blocat.

22:38, 14 Jul. 2024

Minutul ’38

Carvajal trimite o centrare în interiorul careului englez. Apărarea este la post și anihilează atacul spaniol.

22:36, 14 Jul. 2024

Minutul ’36

Nico Williams trimite o centrare promiţătoare, dar mingea nu ajunge la nici unul dintre atacanţi. Mingea iese în afara terenuluii şi Anglia are un aut de poartă.

22:31, 14 Jul. 2024

Minutul ’34

Lamine Yamal încearcă să intre periculos în careu dar Shaw se apără bine. Corner pentru Spania. Centrare în careul Angliei, și Spania primește încă o lovitură de colț. Olmo primește balonul în afara careului și trage puternic și mingea este blocată de Kane.

22:29, 14 Jul. 2024

Minutul ’31

Cartonaș galben pentru Olmo după o intrare cu genunchiul în Rice

22:28, 14 Jul. 2024

Minutul ’28

Fabian Ruiz (Spania) şutează mingea din afara careului, dar tentativa lui este blocată de un fundaş.

22:26, 14 Jul. 2024

Spania, posesie covârșitoare

69:31 – este statistica posesiei mingii, Spania-Anglia

Minutul ’25

Harry Kane (Anglia) primeşte un cartonaş galben după o intrare dură.

22:24, 14 Jul. 2024

Minutul ’25

Intrare periculoasă a lui Shaw în careul spaniol, după ce a beneficiat de o serie de bâlbâieli a apărării adverse. A fost împiedicat până la urmă.

22:21, 14 Jul. 2024

Minutul ’24

Lamine Yamal profită de o greșeală a lui Foden, dar șutul său este blocat de apărarea engleză. Cornerul nu a adus nicio schimbare pe tabelă.

22:20, 14 Jul. 2024

Minutul ’21

Spania controlează din nou mijlocul terenului. Dar atacurile nu sunt încă periculoase pentru apărarea engleză.

22:19, 14 Jul. 2024

Minutul ’19

Carvajal trimite lung în careul englez dar Pickford prinde balonul fără probleme.

22:18, 14 Jul. 2024

Suporterii Angliei domină fondul sonor al stadionului.

22:16, 14 Jul. 2024

Minutul ’17

Atac prelungit al Angliei. Saka îl servește în centru pe Rice dar șutul acestuia este blocat.

22:14, 14 Jul. 2024

Minutul  ’15, prima ocazie a Angliei

Saka trimite în dreapta lui Walker, dar centrarea acestuia a fost trimisă în corner. Lovitura de colț nu s-a soldat cu niciun rezultat pentru englezi.

22:13, 14 Jul. 2024

Minutul ’13

Robin Le Normand (Spania) a încercat o foarfecă în urma loviturii de colț, însă mingea a trecut departe de poartă.

22:11, 14 Jul. 2024

Minutul ’12

Intrare periculoasă a lui Nico Williams în careu, dar a fost blocat de Stones. Spania are corner.

22:08, 14 Jul. 2024

Minutul ’10

Spania controlează jocul. Mișcarea inteligentă a atacanților le permite jucătorilor mai defensivi să construiască faza ofensivă.

22:04, 14 Jul. 2024

Spania, primul corner

Minutul ‘5: Nico Williams (Spania) încearcă să lansez un coechipier cu o pasă din afara careului, însă defensiva adversă intervine prompt și respinge mingea în afara terenului. Ca urmare, Spania obține un corner.

22 grade, la Berlin

La această oră sunt 22 de grade Celsius la Berlin.

22:00, 14 Jul. 2024

Minutul ‘2

O centrare lungă de la marginea terenului este trimisă către Lamine Yamal (Spania), care se plasează excelent, însă apărarea adversă respinge mingea.

21:59, 14 Jul. 2024

A  început meciul

Anglia a avut lovitura de începere.

21:55, 14 Jul. 2024

Chiellini a adus trofeul

La ora 21:45 a început ceremonia de închidere a turneului. Leony, Meduza, și OneRepublic interpretează imnul oficial al competiției, „Fire”.

Giorgio Chiellini, campion european alături de naționala Italiei în 2021, a adus trofeul pe gazon.

Ar putea fi o imagine cu ‎9 persoane şi ‎text care spune „‎B LIVE bein SPORTS 1 MΑX BERLI + ら 01-14 F24 الآن اشتركالأن اشترك‎”‎‎

21:47, 14 Jul. 2024

Performanță pentru Lamine Yamal

Lamine Yamal (17 ani și 1 zi) va deveni cel mai tânăr jucător care va evolua într-o finală a unui turneu major, doborând recordul lui Pelé de la Cupa Mondială din 1958 (17 ani și 249 de zile). Totodată, Spania a marcat 13 goluri la Euro 2024 și este la doar un gol distanță de a egala recordul de goluri într-o singură ediție a competiției (14 goluri de Franța în 1984)

21:46, 14 Jul. 2024

Traseul celor două naționale până în finală

Spania:

• Grupa B: 3-0 vs Croația (Morata 29, Fabián Ruiz 32, Carvajal 45+2); 1-0 vs Italia (Calafiori og 55): 1-0 vs Albania (Ferran Torres 13)
  • Optimi de finală: 4-1 vs Georgia (Rodri 39, Fabián Ruiz 51, Williams 75, Olmo 83; Le Normand og 18)
  • Sferturi de finală: 2-1 vs Germania, după prelungiri (Olmo 51, Merino 119; Wirtz 89)
  • Semifinale: 2-1 vs Franța (Yamal 21, Olmo 25; Kolo Muani 9)

Anglia:

• Grupa C: 1-0 vs Serbia (Bellingham 13); 1-1 vs Danemarca (Kane 18; Hjulmand 34); 0-0 vs Slovenia
  • Optimi de finală: 2-1 vs Slovacia, după prelungiri (Bellingham 90+5, Kane 91; Schranz 25)
  • Sferturi de finală: 1-1 după prelungiri și 5-3 la penalty-uri vs Elveția (Saka 80; Embolo 75)
  • Semifinale: 2-1 Olanda (Kane 18p, Watkins 90+1; Simons 7)
21:34, 14 Jul. 2024

Lamine Yamal și Jude Bellingham, vedetele finalei

Chiar dacă au doar 17 și 21 de ani, Lamine Yamal și Jude Bellingham au oportunitatea de a scrie o pagină memorabilă în cariera lor fotbalistică în această seară de duminică.

Pentru Yamal, participarea la Euro a reprezentat o șansă de a evolua treptat, în timp ce pentru Bellingham a confirmat că se află pe drumul cel bun. Lamine Yamal a reușit să atingă standardele Spaniei și a așteptările fanilor.

După o lună de competiție, el este considerat a fi unul dintre principalii candidați la titlul de MVP al turneului, iar talentul său a impresionat la Euro 2024.

Puțini se așteptau ca el să strălucească la un nivel atât de înalt, dar Yamal a contribuit semnificativ la succesul Spaniei de a ajunge în finala de la Berlin, duminică.

Deși obiectivul principal este la nivel național, La Roja are șansa de a câștiga un nou titlu european după victoria din Liga Națiunilor 2023, iar această generație condusă de Rodri poate să între în rândul campionilor anteriori.

Cu toate acestea, momentul important este posibilitatea ca Lamine Yamal să devină campion european la doar 17 ani, ceea ce ar fi cu adevărat remarcabil. Jucătorul Barcelonei ar putea să doboare recordul stabilit de Renato Sanches.

În timp ce acest lucru se întâmpla, Jude Bellingham, în vârstă de 21 de ani, are șansa de a intra în istoria Angliei ca un lider tehnic al unei națiuni cu o istorie fotbalistică impresionantă ce urmărește să revină pe tron după triumful din 1966.

La doar 21 de ani, el mai are nevoie doar de o Cupă Mondială pentru a completa un palmares impresionant.

Până nu demult, exista o îndoială în lumea fotbalului cu privire la capacitatea de a produce noi talente după retragerea jucătorilor de legendă.

Yamal și Bellingham sunt pe cale să devină staruri ale vremurilor lor, la fel cum au fost Di Stéfano, Pelé, Cruyff, Platini, Maradona și apoi Messi și Ronaldo. Cu toate acestea, este important să nu ne grăbim, deoarece o carieră în fotbal poate fi efemeră. Cu toate acestea, cele două tineri talente par să aibă un potențial care va rezista testului timpului.

Indiferent cine va ieși victorios din această confruntare, este probabil că ei vor domina lumea fotbalului pentru mulți ani de acum înainte.

Cu deja o nominalizare pentru Ballon d’Or, numărul 10 al Angliei ar putea concura pentru cel mai prestigios trofeu individual după astfel de performanțe.

În ciuda succesului actual, Lamine Yamal și Jude Bellingham nu se așteptau să ajungă atât de departe atât de repede.

Cu toate acestea, câștigarea unui campionat european la o vârstă atât de fragedă nu este întotdeauna un lucru ușor, iar viitorul lor rămâne incert.

Yamal pare să fie un jucător de excepție la doar 17 ani, în timp ce Bellingham își demonstrează constant valoarea și este un element stabil al echipei. Rămâne să îi urmărim în această duminică la Olympiastadion pentru un spectacol grandios și să sperăm că aceasta este doar începutul unei rivalități frumoase și îndelungate, cu siguranță vom avea ocazia să îi vedem și în viitoarele Clasico-uri.

Bellingham și Yamal sunt deja vedete ale jocului.

21:26, 14 Jul. 2024

Foarfeca lui Bellingham, posibil cel mai frumos gol de la EURO 2024

În drumul lor spre finala EURO 2024, Spania și Anglia au depășit Croația, Italia, Albania, Georgia, Germania, Franța, respectiv Serbia, Danemarca, Slovenia, Slovacia, Elveția și Olanda.

Cel mai aproape de eliminare a fost reprezentativa Albionului, care a evitat o înfrângere rușinoasă în optimea cu Slovacia chiar în minutul 90 + 5, când Jude Bellingham a înscris printr-o foarfecă perfectă, care l-ar face invidios și pe Cristiano Ronaldo.

Și echipa Spaniei a trecut printr-un moment critic în semifinale, când a fost condusă cu 1-0 de Franța. Tânărul Lamine Yamal și-a păstrat încrederea în abilitatea sa de a face diferența la cel mai înalt nivel, într-un moment dificil din drumul echipei „Furia Roja” către finală. El a reușit să îi păcălească pe francezi, găsindu-și spațiul necesar pentru a-l învinge pe Maignan, dezvăluindu-și intenția de șut abia în ultimul moment.

21:24, 14 Jul. 2024

Mesajul lui Nadal

Cei 26 de jucători principali ai finalei EURO 2024, în care Spania se va confrunta cu Anglia la Berlin duminică, au primit un mesaj încurajator prin intermediul unui videoclip de la Federația spaniolă. Vocea tenismanului Rafael Nadal le-a transmis cuvinte de susținere, iar familiile lor i-au încurajat înaintea meciului.

În debutul mesajului cu vocea lui Nadal se menționează: „Acum 37 de zile, familiile voastre v-au desemnat să jucați pentru Spania și pentru noi toți la EURO. Ați entuziasmat întreaga țară depășind toate așteptările. Acum a mai rămas doar un pas pentru al patrulea și ai voștri sunt alături de voi.”

Nadal a adăugat: „Indiferent ce se va întâmpla în finală, această țară este mândră de ceea ce ați realizat. Haide Spania! Spre al patrulea”, referindu-se la șansa Spaniei de a deveni prima echipă care câștigă patru titluri europene.

Mesajul lui Rafael Nadal pentru internaționalii spanioli înaintea finalei cu Anglia

21:20, 14 Jul. 2024

Cine este creditat cu mai multe șanse

Spania are 40% șanse să câștige în cele nouăzeci de minute, o remiză se situează la 33%, iar Anglia are doar 27% șanse să ridice trofeul, potrivit bookmakerilor.

21:18, 14 Jul. 2024

Ultima întâlnire de la Euro

Spania și Anglia s-au întâlnit ultima dată la un turneu final acum 28 de ani. În sferturile de finală de la Euro 96, gazda Anglia o elimina pe Spania cu 4-2 la penalty-uri, după 0-0 în timpul regulamentar, partidă în care a evoluat și actualul selecționer englez Gareth Southgate.

Spania și Anglia dispută finala Campionatului European de fotbal, 2024, pe arena  Olympiastadion din Berlin.

Pentru Spania este a cincea finală europeană, după ce a pierdut una şi s-a impus în alte trei: în 1964, 2008 şi 2012. Ibericii au câştigat grupa B la Euro-2024 şi au trecut în optimi de Georgia, în sferturi de Germania şi în semifinale de Franţa.

Anglia joacă a doua finală consecutivă, după cea pierdută în 2021 în faţa Italiei, la lovituri de departajare. Englezii au câştigat grupa C la Euro-2024 şi au trecut în optimi de Slovacia, în sferturi de Elveţia şi în semifinale de Ţările de Jos.

UEFA laudă!

UEFA este „foarte mulţumită” de modul în care s-a derulat Campionatul European de fotbal – EURO 2024, care îşi va cunoaşte câştigătoarea duminică seara, cu ocazia finalei Spania – Anglia, care va avea loc la Berlin, informează DPA. „Suntem foarte, foarte mulţumiţi de modul în care s-a desfăşurat turneul. Am avut foarte mulţi fani aici, în Germania, din toată Europa, care au venit aici în mod paşnic şi au sărbătorit şi au aplaudat echipele lor”, a declarat directorul pentru competiţii al UEFA, Martin Kallen. „Organizarea a fost foarte, foarte bună. Meciurile au fost bune, au fost şi câteva surprize”, a spus Kallen.

Acesta a adăugat însă că invadarea terenului în timpul turneului a fost un lucru „foarte enervant”. „Unele dintre aceste acţiuni au fost comerciale şi au fost oameni care au plătit pentru asta”, a explicat el. „Ronaldomania” a fost, de asemenea, un alt motiv pentru mulţi dintre cei care au provocat astfel de incidente. „Ronaldo, în calitate de superstar, a electrizat oamenii atât de mult, încât aceştia au vrut să facă un selfie cu el”, a spus Kaellen, recunoscând că acest gen de evenimente nu sunt „ideale”. Martin Kallen a lăudat şi sistemul feroviar german, chiar dacă societatea Deutsche Bahn a primit numeroase critici în timpul turneului pentru întârzieri şi anulări.

Spania – Anglia, echipe de start:

SPANIA (4-2-3-1): U. Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Olmo, N. Williams – Morata
Rezerve: Raya – J. Navas, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, F. Torres, Remiro, Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Fermin, Grimaldo
Antrenor: Luis de la Fuente

ANGLIA (3-4-2-1): Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo, Rice, Shaw – Foden, Bellingham – Kane
Rezerve: Ramsdale, Henderson – Alexander-Arnold, Trippier, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton
Antrenor: Gareth Southgate

O singură modificare în echipa Angliei față de primul „11” cu Olanda: a ieșit Kieran Trippier, a intrat Luke Shaw. Este primul meci pe care fundașul stânga englez îl începe ca titular după 148 de zile, el fiind ținut pe tușă de o accidentare musculară.