Tragedie la Sighișoara. Două surori de 2 și 3 ani s-au înecat după ce au căzut într-un lac artificial
![Tragedie la Sighișoara. Două surori de 2 și 3 ani s-au înecat după ce au căzut într-un lac artificial](https://media.puterea.ro/VjgC9O_LtyuyCTSa6cD9AVRtHow=/1200x675/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/02/lac-inghetat.jpg)
Tragedie fără margini într-o familie din Sighișoara. Două fetițe de doi și trei ani, surori, și-au pierdut viața după ce au căzut într-un lac artificial aflat la circa un kilometru de locuința lor, informează stireadeiasi.ro. Micuțele au fost scoase din apă de pompieri și transportate de urgență la spital. Din păcate, medicii nu au mai putut face nimic să le salveze.
Două surori de 2 și 3 ani s-au înecat după ce au căzut într-un lac artificial. Tragedie s-a petrecut la Sighișoara. Cele două surori se jucau pe marginea lacului aflat pe o proprietate privată, la circa un kilometru de casa lor, când una dintre fete s-a dezechilibrat și a căzut în apă. Lacul artificial era acoperit cu un strat subțire de gheață, care a cedat însă sub greutatea micuței. Cealaltă fată ar fi încercat să o salveze. Vecinii au auzit strigătele de ajutor și au alertat imediat autoritățile, prin apelul la 112.
Dispecerul ISU a mobilizat rapid echipajele de salvare, trimițând doi pompieri care se aflau în apropiere, chiar dacă aceștia ieșiseră din tură. La fața locului au intervenit mai multe echipaje de salvare, inclusiv un elicopter SMURD. Cele două fetițe au fost transportate de urgență la UPU SMURD Târgu Mureș, una pe cale aeriană și cealaltă pe cale terestră. Din păcate, în ciuda eforturilor medicilor, fetițele nu au putut fi salvate.
Citește și: Cum arată acum lotul 3 Pietroasele – Buzău din Autostrada Moldovei (VIDEO)